W roku akademickim 2015/2016 uzyskała zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższegoi uruchomiła jedyne w regionie studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku Zarządzanie i coaching. Otwarcie tego typu kierunku okazało się dla Uczelni ogromnym sukcesem. Na studia zapisali się nie tylko maturzyści, chcący pozyskać wiedzę i rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, ale również dojrzali pracownicy firm, będący na dobrej drodze do awansu zawodowego, oraz tacy, którzy mimo zajmowania kierowniczych stanowisk, chcą nauczyć się wykorzystywać metodę coaching w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Zależało nam, aby oferta edukacyjna zapewniała wybór kierunku studiów, który da absolwentom możliwość pracy, również na stanowisku menadżera, czyli kogoś, kto czuje potrzebę bycia liderem grupy, mentorem lub trenerem oraz posiada odpowiednie kompetencje, by zarządzać personelem – mówi dr  Elżbieta Wawrzyńczuk-Nathali Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Kierunek powstał w oparciu o moje doświadczenie w pracy jako wykładowcy i prowadzącej spotkania dotyczące rozwoju osobistego w ramach Akademii Rozwoju Osobowości, której byłam pomysłodawczynią. Studenci kierunku Zarządzanie i coaching chcą się uczyć, ale jednocześnie rozwijać i ulepszać swoją komunikację interpersonalną. Podchodząc świadomie do własnych umiejętności międzyludzkich, asertywności, nawiązywania relacji i wywierania wpływu, dostrzegają jednocześnie pewne blokady, które nie pozwalają im iść do przodu oraz wyznaczać i realizować cele – mówi dr Magdalena Rycerz-Fiuk. W rozwoju osobistym chodzi głównie o kształtowanie kompetencji miękkich, które mają w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie w odnalezieniu siebie na rynku pracy, spełnieniu się w konkretnym zawodzie oraz świadomym kształtowaniu własnej kariery zawodowej. Ważne jest również to, by wykształcić w sobie pewność siebie oraz odwagę bycia liderem, by w przyszłości stać się przedsiębiorcą otwierającym własną firmę oraz osiągającym sukcesy. Umiejętności te pozwalają również być zauważonym i znaleźć dobrą pracę zaraz po studiach.

aro3

Tworząc kierunek chcieliśmy skupić się na człowieku jako podmiocie działań, stąd w ofercie znajdują się dwie specjalności: Zarządzanie zasobami ludzkimi i Coaching menadżerski, nie ma natomiast typowego zarządzania firmą czy przedsiębiorstwem, które jest proponowane przez inne uczelnie z regionu. My stawiamy na kształcenie świadomych, pewnych siebie ludzi, wyposażonych nie tylko w wiedzę teoretyczną, ale przede wszytkim umiejętności interpersonalne i kompetencje społeczne, tak istotne w pracy zawodowej. I to nie tylko na stanowiskach menadżerów, coachów, ale także w pracy z ludźmi w ogóle – podkreśla mgr Katarzyna Lipska. 

Jakie szanse mają studenci na znalezienie pracy po studiach na tym kierunku?

Na rynku brakuje liderów grup oraz menadżerów, dlatego z jednej strony oferta studiów jest skierowana do osób, które interesują się nowym pojęciem Coachingu, widzą w sobie potencjał i chcieliby się rozwijać na studiach, na których dominuje praktyka. Drugą grupą osób, które chcielibyśmy zachęcić do studiowania, są ludzie, którzy już pracują, ale chcieliby bardziej świadomie kształtować swoją karierę zawodową, osiągnąć awans, zacząć zarządzać personelem, stając się menadżerem grupy.

Absolwenci specjalności będą przygotowani do podjęcia pracy:

  • jako specjaliści zawodowo wspierający ludzi w ich karierze zawodowej i rozwoju osobistym,
  • jako specjaliści do rozwijania kapitału ludzkiego w organizacji, pracując zarówno w dziale HR, jak i na stanowisku menadżera,
  • jako coach i mentor, zarówno w organizacji, jak i prowadząc własną działalność gospodarczą.

Absolwenci kierunku będą przygotowani do pracy na następujących stanowiskach: analityk pracy, doradca personalny, doradca zawodowy, konsultant do spraw kariery, lider, konsultant do spraw kadr, specjalista do spraw zarządzania talentami, specjalista do spraw szkoleń zawodowych i rozwoju kadr, pracownik do spraw osobowych, pracownik do spraw socjalnych, menadżer.

 

Dlaczego Coaching?

aro greenCoaching od jakiegoś czasu stał się zawodem. Coaching nie jest narzędziem zarządzania, lecz sposobem komunikowania się z pracownikiem. Z jednej strony to nauka pracy z ludźmi, zarządzania nimi, współpracy w grupie, a z drugiej to kierunek, który polega na treningu komunikacji interpersonalnej, treningu asertywności- mówi dr Magdalena Rycerz-Fiuk.

Coaching dotyczy rozwoju i wykraczania poza aktualny poziom, na którym aktualnie się znajdujemy. Coaching wspiera w realizacji celów, by z rosnącą świadomością i skutecznością reagować na stawiane przez życie wyzwania. Coaching zamienia porażkę w doświadczenie, a przekonania w siłę do działania. Coaching to zmiana.

Ogromne zainteresowanie studiami pierwszego stopnia przyspieszyło naszą decyzję o utworzeniu drugiego stopnia studiów na kierunku Zarządzanie i coaching, nie tylko dla studentów tegoż kierunku, ale również studentów innych kierunków tj. Ekonomia, Finanse i rachunkowość, Turystyka i rekreacja i innych. Chcieliśmy studentom różnych kierunków dać możliwość rozwoju osobistego podczas studiów.

Studia drugiego stopnia są naturalną kontynuacją procesu kształcenia pozwalającą na zwiększenie kompetencji na wymagającym rynku pracy. Stanowią również możliwość dalszego rozwoju osobistego studenta i wykorzystywania zdobytej wiedzy w sposób praktyczny oraz udoskonalania narzędzi komunikacyjnych poznanych w pierwszym etapie studiów.

Absolwenci II stopnia studiów na kierunku Zarządzanie i coaching, obok ugruntowania wiedzy  wynikającej z wcześniejszej realizacji procesu dydaktycznego na studiach licencjackich ukształtują wiedzę oraz umiejętności w zakresie: samodzielnego rozwiązywania problemów, przygotowania i realizacji oraz weryfikacji różnych projektów, a także praktycznego posługiwania się narzędziami komunikacyjnymi. Absolwenci drugiego stopnia studiów będą podejmować profesjonalne dyskusje i prezentować własne sądy w zakresie wybranych problemów. Ponadto absolwenci drugiego stopnia nabierają biegłości w jednym z trzech oferowanych przez Uczelnię specjalności. Są również przygotowani do szybkiego adaptowania się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości z uwagi na wszechstronnie zaprojektowane kształcenie z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz rozwoju osobistego.

Kierunek adresowany jest do osób, które ukończyły już studia na poziomie licencjackim i są zainteresowane relacjami między ludźmi i zdobywaniem kompetencji w dziedzinie human resources i management.

Absolwenci kierunku Zarządzanie i coaching dowiedzą się jak tworzyć zintegrowane zespoły pracowników, planować indywidualne kariery zawodowe, dokonywać podziału zadań i rozwijać potencjał pracowników. Zapoznani zostaną ze strategiami tworzenia sprawnego systemu komunikacyjnego w przedsiębiorstwie, zarówno komunikacji wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Absolwenci kierunku otrzymają dyplom ukończenia studiów magisterskich.

Ważnym atutem studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie i coaching jest uzyskanie przez studentów nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych, które jak podkreślają pracodawcy, są dla nich najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu absolwenta.

Ciekawa oferta treści programowych i różnorodnych form kształcenia umożliwia nabycie umiejętności posługiwania się metodami i technikami kadrowymi oraz sprzyja rozwinięciu potencjału. Praktyczna forma zajęć, poparta analizą przypadków polskich przedsiębiorstw ma na celu wykształcenie podstawowego warsztatu menadżera personalnego.

Dzięki wiedzy z zakresu coachingu studenci w trakcie studiów mają możliwość indywidualnej diagnozy własnego „ja”oraz szanse na rozwój potencjału pod okiem coacha lub trenera (spotkania grupowe i indywidualne, diagnoza oparta na testach i assessement center). Celem tych działań jest rozwój studenta i zaplanowanie mu ścieżki kariery adekwatnej do jego mocnych i słabych stron.

Na pierwszym roku student zgłębi wiedzę o rynku pracy i sposobach jego badania, rozwoju zawodowym pracowników i planowaniu kariery swojej oraz innych. Zdobędzie kompetencje niezbędne do skutecznej rekrutacji i selekcji pracowników, skutecznego treningu i coachingu.

Na drugim roku pozna arkana współczesnych organizacji. Zdobędzie wiedzę o zachowaniach ludzkich w świecie biznesu, tajnikach przywództwa i kierowania w instytucjach. Nauczy się, jak skutecznie prowadzić szkolenia pracowników i efektywnie dokonywać ich oceny, oraz jak diagnozować sytuację w organizacji i ją zmieniać. Pogłębi swoją wiedzę na temat rynku pracy i nowych technologii wykorzystywanych w human resources.