konferencja Centrum Badań i Rozwoju Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, Zakład Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uzdrowisko Busko-Zdrój byli organizatorami międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu pt. Kultura uzdrowiskowa w Europie / Spa culture in Europe. Konferencja odbędzie się w dniach 24-25 września 2015 r. w Busku-Zdroju.

Celem poznawczym konferencji jest poddanie systematycznej refleksji zagadnień związanych z historią kultury uzdrowiskowej w Europie i współczesnymi aspektami jej rozwoju. Materiały z konferencji zostaną opublikowane w monografii pt. Kultura uzdrowiskowa w Europie, pod redakcją prof. Bożeny Płonki-Syroki i wsp. Teksty w języku polskim ukażą się w tomie 7, a w językach kongresowych (niemieckim lub angielskim) w tomie 8 niniejszej serii.

Zapraszamy do przygotowania referatów poświęconych następującym zagadnieniom:

1. Wpływ postępów wiedzy medycznej (bakteriologia i in.) i farmaceutycznej (antybiotyki, leki antypsychotyczne i in.) na zmianę modelu funkcjonowania uzdrowisk w Europie od końca XIX do czasów współczesnych.
  2. Uzdrowiska w systemie medycyny publicznej w krajach europejskich (XIX-XXI w.).
  3. Problemy rozwoju uzdrowisk w Europie i w Polsce (XIX i XXI w.) związane z ich niedostatecznym finansowaniem przez właścicieli, brakiem popytu i niedostosowaniem oferty do potrzeb zdrowotnych i oczekiwań kulturowych pacjentów i innych gości uzdrowiskowych.
  4. Uzdrowiska w Europie w XIX i XX w. w relacjach lekarzy i pacjentów. Opisy terapii, warunków pobytu, infrastruktury uzdrowiskowej, relacji lekarz-pacjent i stosunków między pacjentami.
  5. Uzdrowiska na ziemiach polskich do 1914 r., w latach 1918-1939 i po 1945 r. Warunki powodzenia i problemy w ich rozwoju na przykładach wybranych ośrodków.
  6. Uzdrowisko Busko-Zdrój i jego okolice w publikacjach polskich lekarzy z XIX i XX stulecia. Ocena właściwości leczniczych, warunków kuracji, zalecenia terapeutyczne.
  7. Uzdrowisko Busko-Zdrój i jego okolice w literaturze pięknej, prywatnych źródłach pisanych, dawnej fotografii itp.

Zapraszamy do przygotowania referatów o objętości 6 stron (20 minut). Pełne teksty artykułów, o objętości do 20 stron, należy przygotować do druku wg instrukcji dla autorów i przesłać na adres komitetu organizacyjnego w ciągu 2 miesięcy od daty konferencji.

Koszt udziału obejmuje opłatę konferencyjną w wysokości 250 zł, przeznaczoną na dofinansowanie monografii pokonferencyjnej i serwisu kawowego. Opłatę należy wnieść na konto Fundacji Humanitas et Scientia, podane w II komunikacie zjazdowym, do dnia 1 maja 2015. Noclegi i wyżywienie referenci opłacają we własnym zakresie, na podstawie dokonanej indywidualnie rezerwacji. Proponujemy noclegi w dwóch wersjach cenowych:

1.  Hotel Bristol**** Art.&Spa Sanatorium:
    Pokój dwuosobowy ze śniadaniem: 149 zł za 1 osobę / cena za pokój 298 zł za 1 dobę
    Pokój jednoosobowy ze śniadaniem: 200 zł / cena za 1 dobę
  2. Hotel Gromada
    Pokój dwuosobowy ze śniadaniem: 85 zł za 1 osobę / cena za 1 dobę
    Pokój jednoosobowy ze śniadaniem: 120 zł / cena z 1 dobę

Oferta promocyjna hotelu Bristol obejmuje 50 noclegów i jest ważna dla rezerwacji dokonanych samodzielnie przez uczestników w Dziale Rezerwacji tego hotelu, do dnia 31 grudnia 2014.

Zgłoszenia udziału w konferencji (do pobrania tutaj) wraz ze streszczeniem należy nadsyłać do 30 grudnia 2014 na adres mailowy sekretarza konferencji, dr Mateusza Dąsala. Na podstawie otrzymanych od Państwa zgłoszeń prześlemy do obu hoteli listy uczestników konferencji, wg których będą dokonywali Państwo samodzielnych rezerwacji.
W II Komunikacie zjazdowym, przesyłanym osobom, które zostaną zakwalifikowane do programu konferencji, podamy szczegóły dotyczące miejsca obrad w Busku-Zdroju.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji:
Dr hab. Bożena Płonka-Syroka Prof. UMW/Prof. PAN mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Członkowie Komitetu Organizacyjnego Konferencji:
Wojciech Legawiec, Prezez Zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A.
Dr Mateusz Dąsal (sekretarz Konferencji) mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mgr Agnieszka Kaźmierczak mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.