18 marca 2015 r. odbył się III Prawniczy Konkurs Krasomówczy „Gwałt przez uszy” – karać czy nie karać za wulgaryzmy?

W powieści Witolda Gombrowicza Ferdydurke słynna, metaforyczna scena pojedynku na miny pomiędzy Pylaszkiewiczem, zwanym przez kolegów Syfonem, a Miętusem, kończy się tragicznie dla tego pierwszego „gwałtem przez uszy”. Wulgaryzmy, których Autor taktownie nie przytacza, kładą kres duchowej i językowej niewinności Syfona i doprowadzają do samobójczej śmierci. Oczywiście tzw. „nieprzyzwoite wyrazy” istniały w języku zawsze, ale od czasów opisywanych przez Gombrowicza rozpanoszyły się w codziennej polszczyźnie rodaków, przekraczając granice warstw społecznych, pokoleń, płci, środowisk zawodowych itp. Jest ich nie tylko więcej; są coraz bardziej dosadne (to eufemizm) i tak często używane, że zaczynają pełnić rolę znaków przestankowych. Wzbierającej fali nie powstrzymują już instytucje tradycyjnie uważane za strażników polskiej mowy – szkoły, instytucje kultury, kościoły. Środki masowej komunikacji – telewizja, prasa, Internet – oskarżane są wręcz o główne sprawstwo narastania zjawiska. Dobrego przykładu nie dają również politycy.

W Kodeksie wykroczeń znaleźć można niepozorny artykuł 141: Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany. Przepis obowiązuje od 1971 r. (urealniano oczywiście wysokość grzywny), co nasuwa wniosek, że nie okazał się dotychczas skutecznym środkiem przeciw postępującej brutalizacji języka. Być może jednak jego konsekwentne stosowanie i egzekwowanie kar pomogłoby odwrócić tę szkodliwą tendencję. 
A zatem: karać czy nie karać za wulgaryzmy? Taki dylemat stawiamy przed uczniami szkół ponadgimnazjalnych, którzy chcieliby wziąć udział w III Prawniczym Konkursie Krasomówczym, organizowanym przez Wydział Prawa Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. 
Konkurs odbędzie się w dniu 18 marca 2015 r. o godz. 10.00, w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 109A. Zgłoszenia należy przesłać do dnia 6 marca 2015 r. (szczegółowe informacje w Regulaminie Konkursu).

Kontakt ws. konkursu: mgr Włodzimierz Chłopek, tel. (41) 366 93 73, 509 517 839 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Regulamin Konkursu
Zgłoszenie udziału