Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku finanse i rachunkowość wyposażony jest w bogaty zasób wiedzy teoretycznej i praktycznej dzięki programowi studiów, który umożliwia poznanie różnych aspektów działalności gospodarczej, zarówno w sferze mikro, jak i makroekonomicznej. Absolwent ma szczegółową wiedzę z zakresu finansów publicznych, rynku kapitałowego, systemu podatkowego, bankowości, finansów przedsiębiorstw, finansów międzynarodowych, rachunkowości i ubezpieczeń. Absolwent potrafi znajdować materiały źródłowe z zakresu finansów i rachunkowości, zna podstawowe narzędzia analizy finansowej oraz posiada umiejętność analizy i oceny podstawowych zjawisk gospodarczych i sytuacji ekonomiczno-finansowej jednostek gospodarczych. Potrafi także ocenić przyczyny i konsekwencje zjawisk finansowych oraz przedstawić ich merytoryczne uzasadnienie. Określa potrzebę i kierunki dalszego samodoskonalenia. Jest w stanie zaprezentować wyniki badań własnych wraz z uzasadnieniem przygotowując prace pisemne i wystąpienia ustne o tematyce finanse i rachunkowość. Absolwent kierunku finanse i rachunkowość jest przygotowany do ewidencji zaszłości gospodarczych i zarządzania finansami na szczeblu operacyjnym przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych, potrafi efektywnie rozwiązywać problemy z zakresu rachunkowości i finansów, które wiążą się z kierowaniem organizacją gospodarczą lub jednym z jej oddziałów. Dzięki temu absolwent ma podstawy do wykonywania zawodów, które są poszukiwane na rynku krajowym i międzynarodowym: menedżera, księgowego, doradcy finansowego, a także do ubiegania się o inne uprawnienia zawodowe (np. biegłego rewidenta, brokera, pośrednika w handlu nieruchomościami).
Sylwetka absolwenta wzbogacona jest efektami kształcenia z przedmiotów skomponowanych w ramach programu edukacyjnego oferowanych dwóch specjalności tego kierunku:

  • finanse przedsiębiorstw
  • rachunkowość

Absolwent kierunku finanse i rachunkowość I stopnia o specjalności Finanse przedsiębiorstw posiada ogólną wiedzę z zakresu finansów oraz pogłębioną z zasad funkcjonowania przedsiębiorstw z uwzględnieniem warunków otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego. Przygotowany jest do wykonywania pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych i nie finansowych różnych sektorów rynku w działach odpowiadających za finanse.
Absolwent kierunku finanse i rachunkowość I stopnia o specjalności Rachunkowość posiada ogólną wiedzę z zakresu finansów oraz szczegółową w zakresie standardów rachunkowości, sprawozdawczości finansowej, rachunku kosztów, rachunkowości podatkowej, budżetowej i bankowej. Absolwent zna źródła prawa regulującego funkcjonowanie systemu rachunkowości. Umiejętności nabyte przez absolwenta pozwalają na pracę pod nadzorem na wszystkich stanowiskach związanych z systemem rachunkowości. W szczególności absolwent potrafi identyfikować, klasyfikować i oceniać dokumenty źródłowe, prowadzić ewidencję działalności gospodarczej, przygotowywać sprawozdania i raporty, dokonać samodzielnej oceny efektywności typowych działań rynkowych. Ponadto absolwent potrafi korzystać w pracy z zewnętrznych źródeł informacji oraz wykorzystywać technologie IT wspomagające prace.
Absolwent studiów licencjackich nabywa umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, uzyskuje tytuł licencjata i jest przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia na tym samym lub pokrewnym kierunku.