Europeistyka

studia I stopnia (licencjackie, 6-semestralne) – stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne)

Specjalności:

  • administracja w Unii Europejskiej
  • międzynarodowa integracja gospodarcza i polityczna
  • systemy bezpieczeństwa wewnętrznego

Nowością w ofercie edukacyjnej kierunku europeistyka jest specjalność systemy bezpieczeństwa wewnętrznego, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich organizacji administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz zarządzania w sytuacjach kryzysowych.

Sylwetka absolwenta

Założeniem studiów jest, aby absolwent kierunku Europeistyka zdobył szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat problematyki europejskiej w zakresie ekonomii, polityki i zasad funkcjonowania instytucji europejskich. Aby to zrealizować, oprócz przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych duży nacisk położono na dobrą znajomość przynajmniej dwóch języków obcych (język angielski obowiązujący) oraz minimum jeden z dodatkowo wybranych (niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski), a także informatyki. Cel kształcenia na tym kierunku wynika z założenia, że Europeistyka jest dziedziną nauki o charakterze interdyscyplinarnym.

Spodziewane zatrudnienie: w administracji samorządowej terytorialnych, organizacjach pozarządowych, jako specjalistów znających specyfikę funkcjonowania Unii Europejskiej, funduszy strukturalnych. Jest to istotne z punktu widzenia wielu podmiotów, które w przyszłości będą ubiegać się o wsparcie finansowe z funduszów UE.

Założeniem programu jest, aby absolwent posiadał:

  • zdolność systemowego i kompleksowego podejścia do problematyki europejskiej,
  • umiejętność biegłego posługiwania się językami obcymi, metodami i technikami w nawiązywaniu stosunków i współpracy z instytucjami europejskimi,
  • znajomość organizacji instytucji światowych, systemu powiązań między nimi, a w szczególności zasad integracji państw Unii Europejskiej.

Program studiów obejmuje m.in. przedmioty:

filozofia, języki obce, informatyka, socjologia, podstawy wiedzy o państwie i prawie, ekonomia, międzynarodowe stosunki polityczne i gospodarcze, historia społeczna Europy, geografia polityczna i gospodarcza Europy, systemy polityczne państw europejskich , prawa socjalne i ochrona praw człowieka w Radzie Europy i Unii Europejskiej, instytucje i procesy decyzyjne w Unii Europejskiej, regionalizm i federalizm w Europie, procesy integracyjne w Europie, prawo europejskie, europejskie prawo gospodarcze, polityki wspólnotowe, prawo międzynarodowe publiczne, integracja Polski z Unią Europejską, prawo dyplomatyczne i konsularne,  polityka regionalna Unii Europejskiej, bezpieczeństwo europejskie, polityka handlowa Unii Europejskiej, programy i fundusze Unii Europejskiej, modele administracji publicznej w Europie ,usytuowanie, znaczenie i rola Europy w stosunkach międzynarodowych, usytuowanie, znaczenie i rola Polski w Europie, samorząd terytorialny wybranych krajów Unii Europejskiej, system zabezpieczeń społecznych krajów Unii Europejskiej, jednolity rynek europejski, europejska służba cywilna, zarządzanie funduszami Unii Europejskiej.

 

Informacje dla studentów

Forma pracy dyplomowej |doc

Oświadczenie dot. praw autorskich |doc

Podstawowe zasady przeprowadzania egzaminu dyplomowego na studiach I stopnia | doc

Pytania do egzaminu dyplomowego |doc