17 listopada 2016 r.  odbyło się spotkanie dla studentów Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Na spotkaniu  studenci mogli zapoznać się z praktycznymi doświadczeniami na temat funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej na rynku. Na spotkaniu zaprezentowano również nowe pomysły na biznes dla studentów zainteresowanych otwarciem działalności gospodarczej oraz  przeanalizowano sytuacje absolwentów wyższych uczelni na rynku pracy.

Dni Ekonomii Społecznej

Studenci zapoznali się z trzema prezentacjami na temat „Ekonomii społecznej jako alternatywnej ścieżki kariery” poprowadzonej przez dr Danutę Witczak-Roszkowską. Tworzenie podmiotów ekonomii społecznej w oparciu lokalne zasoby, której autorem był prezes lokalnej grupy działania Krzemienny Krąg z Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego oraz Marcin Jedliński wiceprezes Spółdzielni socjalnej „Tropem Przygody”. Moderatorem spotkania był dr Wiktor Krasa, pełnomocnik Rektora ds. studenckich,  prodziekan Wydziału Ekonomii.

Eksperci podczas dyskusji ze studentami podzielili się również swoimi doświadczeniami z prowadzenia działalności gospodarczej, która  nie musi polegać na maksymalizacji zysku a może zaspokajać potrzeby społeczne lokalnych społeczności. Ekonomia nie musi być nudna, może też pomagać osobom, które są w trochę gorszej sytuacji i nie mogą znaleźć pracy. Sami też możecie zakładać podmioty ekonomii społecznej czy przedsiębiorstwa społeczne. Możecie się przekonać, że można łączyć pasję z zarabianiem, czyli przyjemne z pożytecznym – tłumaczyła żakom  dr Karolina Jarosz koordynator Świętokrzyskiej Ekonomii Społecznej. Spotkanie było zorganizowane we współpracy

z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego realizującego projekt „Świętokrzyska Ekonomia Społeczna”.