WSEiP_logo51OlimpW dniu 23 stycznia 2010 r. w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym*. Tematem wiodącym Olimpiady, która w tym roku ma swą 51. edycję, jest Polityka i gospodarka.
Do udziału w Olimpiadzie zgłosiło się 47 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego. W dniu 20 listopada 2009 r. odbył się etap szkolny, w którym uczestniczyło 515 uczniów; finaliści tego etapu - 37 uczniów -  rywalizowało 23 stycznia 2010 r. w eliminacjach okręgowych. W siedzibie WSEiP przy ul. Jagiellońskiej 109A uczniowie rozwiązywali trudny test składający się z 17 pytań, a następnie odpowiadali na pytania problemowe.
Komitet Okręgowy Olimpiady, na którego czele stał prof. WSEiP dr hab. Kazimierz Kloc, wyłonił czterech finalistów. Będą oni reprezentować region świętokrzyski na zawodach centralnych w Uniwersytecie Warszawskim – 13 i 14 marca 2009 r.

51olimp_1mFinaliści eliminacji okręgowych Olimpiady:

• I miejsce – Wiktor Podsiadło – I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Kielcach
  • II miejsce – Radosław Orczyk – II Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Starachowicach
  • III miejsce – Łukasz Strankowski – II Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego w Kielcach
  • IV miejsce – Paulina Chruścińska - I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Kielcach

51olimp_2mUczestnicy Olimpiady otrzymali nagrody rzeczowe, a zwycięzcy eliminacji pojadą ponadto do Brukseli i Strasburga (wyjazdy dla nich ufundowali  eurodeputowani – Jacek Włosowicz i Czesław Siekierski)

*Olimpiadę organizuje Komitet Główny OWoPiŚW, działający w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego; Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa jest współorganizatorem - nadzoruje przebieg eliminacji szkolnych i organizuje eliminacje okręgowe.