4

Już po raz dziesiąty studenci WSEPiNM współorganizowali jeden z czołowych maratonów górskich w Polsce „Twardziela Świętokrzyskiego”. W 100 km rajdzie, na trasie Gołoszyce – Strawczynek (czerwony, główny szlak po Górach Świętokrzyskich), corocznie bierze udział ok.150 maratończyków. Warto podkreślić skalę trudności tej imprezy. Przewyższenie na trasie wynosi ok. 2500 m. Pierwsza część rajdu przebiega w nocy, przez najtrudniejszy odcinek, błotnisty i trudny technicznie, w Paśmie Jeleniowskim. A potem jeszcze 75 km przez Św. Krzyż, Łysicę itd…aż do Strawczynka. Stąd tytuł Twardziela uzyskuje zaledwie około 2/3 startujących zawodników, mimo zwykle doskonałego przygotowania do startu.

Organizatorzy mają bardzo trudne zadanie, gdyż trasa w nocy przebiega w terenie często mało dostępnym. Do tego na dystansie ponad 100 km. Jednak dzięki studentom naszej Uczelni z kierunku turystyka i rekreacja, którzy obsługiwali punkty kontrolne, KTP „Przygoda”, przy pomocy gmin, przez które przebiega rajd, doświadczonym członkom Komitetu Organizacyjnego, a także PTTK Kielce, rajd udał się znakomicie. Szczególne podziękowania należą się gminie Strawczyn, gdzie mamy doskonałe warunki na mecie imprezy.
Pomysłodawcą i motorem napędowym imprezy jest Ryszard Łopian, zaś Komandorem Rajdu – „góral z zamiłowania”, Andrzej Żeleźnikow.
1 maja 2014 r. kolejnym rajdem uczczono dziesiątą rocznicę przyjęcia Polski do Unii Europejskiej wędrując z przewodnikiem świętokrzyskim szlakiem turystycznym z Oblęgorka do Strawczynka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z poprzednich Rajdów.