W dniach 3-5 marca studenci Koła Naukowego „Per Aspera ad Astra” Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych, gościli z wizytą na lwowskim Uniwersytecie im. Iwana Franki.

Lwow2016 004

 

W dniu 4 marca zostało zorganizowane spotkanie w Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki, w którym udział wzięli zarówno studenci z Koła Naukowego „Per Aspera ad Astra”, jak również studenci uniwersytetu lwowskiego. Spotkanie otworzył Oлександр Mарін Prodziekan Wydziału Prawa uniwersytetu lwowskiego oraz dr Krzysztof Wątorek Dziekan Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Następnie zostały wygłoszone referaty z zakresu nauk prawnych. Pierwszy z nich zaprezentowała studentka IV roku prawa Monika Wiewióra, kolejne przedstawiali studenci z uniwersytetu lwowskiego, które były tłumaczone przez wykładowcę WSEPiNM - Andrzeja Kowaliuka. Po wygłoszonych prelekcjach oraz dyskusji studenci WSEPiNM wraz z wykładowcami zostali zaproszeni do zwiedzania kampusu uniwersytetu oraz biblioteki akademickiej, która jest współcześnie jedną z najstarszych i największych bibliotek Ukrainy.

Po konferencji studenci z przewodnikiem zwiedzili centrum Lwowa oglądając miejscowe zabytki, pomniki lwowskie oraz obiekty sakralne. Podczas trasy turystycznej mogli zobaczyć między innymi: Katedrę Łacińską , Kościół Dominikanów, Rynek wraz z kamienicami, Operę lwowską, Arsenał Królewski oraz pomnik Adama Mickiewicza.

W godzinach popołudniowych studenci koła naukowego uczestniczyli w wykładzie zorganizowanym przez przedstawiciel IPA Oddziału Lwowskiego na temat reformy organów ścigania na Ukrainie.

Wieczorem przewidziany czas wolny studenci spędzili w kawiarniach oraz restauracjach mogąc skosztować specjałów ukraińskiej kuchni.

W ostatnim dniu wycieczki przewidziane zostało zwiedzanie cmentarza Łyczakowskiego, na którym znajdują się wspaniałe zabytki historyczne związane z Polską: kaplice Byczakowskich, Morawskich, pomniki Goszczyńskiego, Chmielewskiego, grobowce Konopnickiej, Banacha i innych. Studenci zwiedzili również znajdujący się tam Cmentarz Orląt Lwowskich z grobami polskich żołnierzy z 1918 – 1920 r. oraz żołnierzy ukraińskich, którzy stali się ofiarami toczącego się obecnie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Około godziny 16.00 wycieczka udała się autokarem w stronę granicy z Polską.

Tomasz Górski

Galeria zdjęć