W Polsce w tym roku 10 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Nerek. Tegoroczne obchody skupiały się na promowaniu wczesnej diagnostyki przewlekłej choroby nerek (PChN), która zawsze jest bardzo poważna, a liczba chorych stale wzrasta. Nefrolodzy szacują, że W Polsce na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi około 4,5 miliona Polaków, czyli ponad 10% społeczeństwa. Większość z osób nie wie, że ten problem dotyczy również ich, ponieważ choroba nerek przebiega bezobjawowo. Priorytetem jest promowanie wczesnej diagnostyki PChN, zwracanie uwagi społeczeństwa na fakt, iż szybka diagnoza to szansa na zwolnienie postępu choroby o kilka lub nawet kilkanaście lat.

W obchody Światowego  Dnia Nerek włączyła się Fundacja ,,Dobro jest w nas” w partnerstwie z Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach,  organizując 16 marca 2016 roku w siedzibie uczelni  Forum Światowego Dnia Nerek pod hasłem „ Działaj wcześnie by zapobiegać” pod  patronatem Wojewody Świętokrzyskiego - Agaty Wojtyszek.

Forum  otworzył dr Jerzy Sobierajski, Prezes Fundacji ,,Dobro Jest w Nas” ,  przybliżył on tematykę chorób nerek oraz zakres  funkcjonowania fundacji, natomiast  Prorektor Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych, dr Zdobysław Kuleszyński, podziękował, studentom, słuchaczom Uniwersytetu III Wieku, pracownikom uczelni, zaproszonym gościom,  oraz zaprosił do wysłuchania ciekawych wykładów.

Towarzyszącym wydarzeniem podczas Forum były wykłady trzech prelegentów. Jako pierwszy głos zabrał dr Grzegorz Gałuszka  Dziekan Wydziału Nauk Medycznych oraz Nauk o Zdrowiu WSEPiNM w wykładzie pt; ,,Dializa to nie wyrok” ,

W swoim wystąpieniu  dr Grzegorz Gałuszka  wprowadził do tematyki  transplantologii nerek, operacji dającej możliwość powrotu osoby chorej do normalnego życia oraz dializoterapii jako metody leczenia,  wiążącej  się z wieloma zmianami w życiu chorego i jego rodziny.

Podkreślił, że osoby dializowane mimo wielu ograniczeń życiowych stanowią grupę osób wykazującą ogromną chęć do życia - żyjąc aktywnie.            

Kolejne wystąpienie należało do dr n. med. Krzysztofa Bidasa Konsultanta Wojewódzkiego ds. nefrologii, który bliżej  zaprezentował  tematykę związaną z dializami, mówiąc, że to nie jest wyrok lecz zmiana trybu życia.

Dr Krzysztof Bidas wyjaśnił na czym polega praca Sztucznej Nerki, i jak wygląda życie osoby dializowanej,   że nie każda osoba  dializowana kwalifikuje się do przeszczepu, a chory po wykonaniu szeregu badań zgłaszany jest do Centralnej Listy Biorców oczekując na przeszczep nerki. Najlepiej rokującymi przeszczepami są przeszczepy rodzinne.

,,Ku przestrodze” poinformował obecnych, że nerki z reguły nie bolą, ból odczuwalny jest wtedy kiedy może być już za późno czyli wtedy kiedy choroba postępuje, dlatego profilaktyka jest tak bardzo ważna i potrzebna dla zachowania zdrowia nerek.

Ostatni wykład połączony z pokazem ćwiczeń zalecanych dla osób dializowanych przedstawił mgr Łukasz Żurawski- asystent Wydziału Nauk Medycznych i Wydziału Nauk  o  Zdrowiu w WSEPiNM. Zaprezentował na slajdach zestawy ćwiczeń dla osób cierpiących na choroby nerek. Aktywność fizyczna może nieść pomoc osobom dializowanym, oraz poprawić sposób ich podejścia do życia. Każdy przejaw aktywność rehabilitacyjnej poprawia stan chorego. Ćwiczenia te nie powinny być wykonywane zbyt intensywnie. Powinny to być tak dobrane zestawy, które chory sam może wykonywać w domu, stopniowo zwiększając ich intensywność. Taką aktywność fizyczną, polegającą głównie na rozciąganiu, osoby powinny wykonywać w dni wolne od dializ.

Podczas zakończenia konferencji, dla wszystkich obecnych, zostały rozdane oświadczenia woli  na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepienia.

Wszystkim obecnym dziekujemy za przybycie.

Katarzyna Cendrowska studentka III roku prawa

Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek w WSEPiNM

Światowy Dzień Nerek