Targi Kielce gościły 25 października po raz szesnasty delegatów Polskiego Związku Piłki Nożnej, Policję a także przedstawicieli polskich miast na rokrocznie organizowanej konferencji Bezpieczny Stadion. W tym roku odbyła się XVI edycja. Wśród prelegentów był obecny z ramienia PZPN dr Marcin Sabat reprezentujący Departament Organizacji Imprez, jeden z wykładowców w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Studentki kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne WSEPiNM podczas XVI Konferencji Bezpieczny Stadion

Na konferencji była silna reprezentacja studentów z naszej uczelni z prorektorem na czele, doktorem Krzysztofem Wątorkiem. Żacy pomagali w wydawaniu akredytacji i maszynek do głosowania zaproszonym gościom na kilkugodzinne spotkanie, na które składała się analiza turnieju UEFA Euro 2016 we Francji i zapowiedź przyszłorocznego młodzieżowego turnieju UEFA Euro 2017 w Polsce. Podjęto również dyskusję podczas panelu strategicznego na temat bezpieczeństwa na stadionach, a także wręczono nagrody na Gali Fair Play klubom i wybitnym jednostkom, które w codziennym życiu uszlachetniają tę wartościową ideę.

Głosowanie jest podstawowym punktem kieleckiej konferencji, podczas której można wypowiedzieć się na zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i przestępczości na stadionach. Odbywało się ono podczas trwania panelu strategicznego prowadzonego przez dziennikarza Polsatu Sport, Romana Kołtonia, który zaprosił do dyskusji prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, nadinsp. dra Jarosława Szymczyka - Komendanta Głównego Policji i pana Andrzeja Dziubę - Prezydenta Miasta Tychy. Ponad 70% osób zgromadzonych na sali stwierdziło na potrzeby głosowania, że na polskich stadionach jest pod względem bezpieczeństwa dobrze lub nawet bardzo dobrze. Zdaniem delegatów PZPN, Policji i przedstawicieli miast to przybyłym na stadion osobom przeszkadzają wulgaryzmy i chamstwo (32% odpowiedzi) a także poziom sportowy rozgrywek (31%). Zdaniem odpowiadających to Policja wespół z klubami piłkarskimi powinna wyeliminować przestępców stadionowych (ta odpowiedź cieszyła się poparciem 62% osób). Oficjalnie działające w Polsce stowarzyszenia kibiców powinny być, zdaniem 43% uprawnionych do głosowania, wspierane jako zalążek rzeczywistego i konstruktywnego dialogu ze środowiskiem kibiców. Nie zabrakło pytania dotyczącego kary nałożonej na Legię Warszawa przez UEFA za incydenty podczas meczu z Borussią Dortmund, która skutkowała zamknięciem stadionu. Poparciem 53% cieszyła się odpowiedź, że kara jest sprawiedliwa. Co czwarty odpowiedział, że jest ona łagodna. Ostatnie pytanie dotyczyło ewentualnego wyniku polskiej reprezentacji na mistrzostwach Europy do lat 21 (16-30 czerwca 2017), które odbędą się w Polsce. 45% osób odpowiedziało, że Arkadiusz Milik (tak nasz etatowy napastnik jest ciągle młody i ma uprawnienia do występu w Euro) i spółka zajdą do półfinału mistrzostw, w których wystąpi dwanaście narodowych reprezentacji. Na stronie u21poland.com ciągle trwają zapisy do wolontariatu. Można zgłosić swoją osobę zarówno na ceremonię losowania grup, która zostanie przeprowadzona w Krakowie na początku grudnia tego roku jak i już na sam turniej. Czas zgłoszeń upływa 31 grudnia.

Michał Krogulec – student IV roku prawa  WSEPiNM

Galeria zdjęć tutaj (fot. Tomasz Górski)