Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych jako jedyna uczelnia wyższa w regionie wspierająca rozwój osobisty studentów. AROBo dla nas student jest ważny! Od 2012 roku w gmachu naszej Uczelni działa Akademia Rozwoju Osobowości. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Nauk Społecznych, a pomysłodawcą doktor Magdalena Rycerz-Fiuk, wykładowca WSEPiNM, trener rozwoju osobistego.

1 copy copy

Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych jako jedyna uczelnia wyższa w regionie wspierająca rozwój osobisty studentów. Bo dla nas student jest ważny! Od 2012 roku w gmachu Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa i Nauk Medycznych imienia Profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach działa Akademia Rozwoju Osobowości. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Nauk Społecznych, a pomysłodawcą doktor Magdalena Rycerz-Fiuk, wykładowca Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych, Trener Rozwoju Osobistego.

1 copy copy

 

Wielu studentów rozpoczynając swoją ścieżkę edukacyjną, nie myśli o przyszłości. Są jednak wśród nich i tacy, którzy przyszłą karierę zawodową zaczynają planować już na studiach.

Warto już wcześniej wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie i za to, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

19 listopada 2016 roku w gmachu Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa imienia Profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach ruszyła kolejna edycja Akademii Rozwoju Osobowości.

Jak budować pozytywne myślenie, zwiększyć motywację i wiarę we własne siły, co jest moją mocną stroną, jak określić swoje predyspozycje – na te i szereg innych pytań pomoże odpowiedzieć uczestnikom Akademii Trener Rozwoju Osobistego – doktor Magdalena Rycerz-Fiuk, która poprowadzi zajęcia. - Od dziesięciu lat jestem wykładowcą akademickim, w związku, z czym miałam już możliwość pracować z dużymi grupami studentów. Ze względu na zajęcia, jakie prowadzę poznaję ludzi interesujących się różnymi kierunkami kształcenia. Począwszy od zajęć ze studentami z kierunku Zarządzanie i coaching, dla których rozwój osobisty nie jest obcy, zważywszy, że jest to priorytet przewidziany w ramach programu studiów, skończywszy na studentach innych kierunków, którzy widzą potrzebę poszerzania swoich umiejętności – podkreśla doktor Magdalena Rycerz-Fiuk.

 

Akademia Rozwoju Osobowości jest odpowiedzią na duże zainteresowanie zarówno studentów Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa i Nauk Medycznych, jak i słuchaczy z innych Uczelni. Akademia Rozwoju Osobowości to odpowiedź na zainteresowanie i potrzeby studentów. Przedsięwzięcie ma charakter warsztatowy. Kolejna edycja rusza, a spotkania zaplanowane są raz w miesiącu.

- Coraz więcej studentów interesuje się komunikacją interpersonalną. Ucząc się, poszerzając swoje horyzonty intelektualne odkrywają w sobie pewne blokady, które przeszkadzają im w realizacji chociażby najmniejszych celów. Są to kwestie bardzo istotne, ponieważ mogą odegrać ogromny wpływ w planowaniu przyszłej kariery zawodowej. Od 10 lat zajmuję się rozwojem osobistym, tematyką asertywności, perswazji, jak również problematyką zarządzania sobą w czasie. W swojej karierze zawodowej miałam możliwość zapoznać się z zagadnieniami tematyki inteligencji finansowej, która również przez pryzmat lepszej przyszłości interesuje studentów - dodaje doktor Magdalena Rycerz-Fiuk.

 

Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki autoprezentacji. Dowiedzą się jak zmotywować się do działania i podnieść poczucie własnej wartości. Nauczą się budować własną tożsamość i wyznaczać sobie cele. Nabiorą pewności siebie poprzez asertywność i perswazję. Zdobędą wskazówki jak budować swoją markę, i jak umiejętnie wywierać wpływ na innych. Zajęcia w ramach Akademii to nie tylko doświadczenie, to szansa na lepszy start i efektywniejsze osiągnięcie założonych celów. Przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich studentów, którzy chcą wziąć życie w swoje ręce, a przyszłość nie jest im obojętna. W Akademii mogą wziąć udział żacy z różnych uczelni. Nie jest ważny kierunek studiów, najważniejsza jest chęć zmiany. Projekt jest szansą nie tylko dla studentów Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Jak podkreśla doktor Magdalena Rycerz-Fiuk – Studenci coraz częściej zaczynają być świadomi tego, że studiowanie zaczęło być modne. Coraz więcej osób studiuje, a przyjaźnie ze szkolnej ławy przeradzają się w przyszłości w swoistą konkurencję, w której nie ma miejsca na sentymenty. W dzisiejszych czasach oprócz gruntownego wykształcenia, potrzebna jest pewność siebie. Wiele środków przeznaczanych jest na kapitał ludzki, z których często nie korzystamy, choć człowiek jest najlepszą inwestycją, a gospodarka oparta jest na wiedzy. Pracodawcy zatrudniają osoby, które oprócz dobrego cv wyróżnia dodatkowa pozytywna postawa. Zarówno dziennikarz, jak i położna kończąc na prawniku powinni się skutecznie i umiejętnie komunikować, i w odpowiedni sposób wywierać wpływ na innych.

W ramach Akademii przewidziano bloki tematyczne, które umożliwią uczestnikom zdobycie dodatkowej wiedzy i doświadczenia w konkretnej tematyce. W ramach spotkań uczestnicy dyskutować będą między innymi na temat nastawienia, myślenia i postaw młodego człowieka. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, kim jestem, co chcę w życiu osiągnąć i jak chcę żyć? A także, co zrobić, aby praca była pasją, a nie obowiązkiem?

 

Co raz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że świadome kształtowanie własnego wizerunku jest niezbędnym warunkiem wielu profesji. Nie tylko inteligencja akademicka, ale i inteligencja emocjonalna, określa zawodowe kompetencje w wielu dziedzinach. To właśnie żywy człowiek i jego talenty społeczne są najbardziej ekspresyjnym narzędziem wywierania wpływu. – Akademia jest pewną alternatywą zarówno dla studentów, którzy zadając sobie pytania, kim jestem i co chcę w życiu osiągnąć, nie potrafią znaleźć odpowiedzi. Jak również dla tych, którzy nie wiedzą, jakie poczynić w tym celu pierwsze kroki – mówi doktor Magdalena Rycerz-Fiuk.

 

 

Pamiętaj: Jesteś kowalem własnego losu.

 

Justyna Knap-Gieroń