Jak co roku na Targach Kielce, w dniach 5-8 września odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Po raz pierwszy od 25 lat MSPO 9-10 września odbyły się dni otwarte, na których można było podziwiać siły zbrojne RP. Podczas tegorocznych targów przedstawiciele Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych brali udział jako zwiedzający oraz współorganizatorzy konferencji mających miejsce podczas targów MSPO.

MSPO 2

Z roku na rok targi MSPO cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie bez powodu, gdyż jest to największe wydarzenie militarne w Europie Środkowej, a zarazem trzecie w skali światowej. O wysokim poziomie targów świadczą czołowi wystawcy, którzy się na nich pojawiają, liczne konferencje na temat obrony państw oraz podpisywane ważne kontrakty na targach MSPO.

W pierwszy dzień targów 5 września odbyło się uroczyste otwarcie XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, podczas którego brała udział rekordowa liczba delegacji z 67 krajów. W czacie otwarcia mogliśmy usłyszeć na scenie wystąpienia między innymi Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów - Mateusza Morawieckiego, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Pawła Solocha oraz Ministra Obrony Narodowej- Antoniego Macierewicza. W ramach ceremonii historię 25-lecia MSPO zaprezentowała „malując piaskiem” Tetiana Galitsyna, zwyciężczyni programu „Mam Talent”. Na scenie mogliśmy również podziwiać pokaz walki z Korei Południowej.

MSPO 1

W drugi dzień targów 6 września odbyła się debata Polski Zbrojnej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Debata poświęcona była innowacjom i przyszłości polskiego sektora zbrojeniowego, a także nowoczesnemu uzbrojeniu polskiego wojska. W debacie uczestniczyli między innymi Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, Błażej Wojnicz, prezes PGZ, Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski oraz Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

MSPO 3
W trzecim dniu targów MSPO 7 września odbyły się liczne konferencję między innymi Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Udział zaplecza badawczo-rozwojowego przemysłu obronnego w rozwoju i modernizacji uzbrojenia", której Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych była współorganizatorem. W radzie naukowej konferencji zasiadł między innymi prorektor Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych dr Krzysztof Wątorek, który również przedstawił wystąpienie ,,Problematyka współpracy małych prywatnych przedsiębiorstwa z przemysłem obronnym w zakresie innowacji - studium przypadku,,. Ponadto w przygotowaniach oraz zapisie gości przybyłych na konferencje pomagali nasi studenci, Alicja Ciszek, Zina Jewdokimowa, Sebastian Pietrala oraz Kamil Rębosz. Zadaniami konferencji były:

  • Ukazanie roli zaplecza badawczo-rozwojowego polskiego przemysłu obronnego w rozwoju i modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
  • Przedstawienie nowych technologii rozwijanych przez jednostki badawczo-rozwojowe i uczelnie techniczne, umożliwiających wprowadzanie nowych generacji uzbrojenia.
  • Wskazanie kierunków przekształceń i perspektyw zaplecza badawczo - rozwojowego polskiego przemysłu obronnego w warunkach globalizacji i otwarcia europejskiego rynku uzbrojenia, w tym jego udziału w międzynarodowej współpracy gospodarczo-obronnej.

W czasie czwartego dnia wystawy 8 września odbyła się gala Defender, podczas której zostały wręczone nagrody dla najlepszych attaché wojskowych. Swoje nagrody poszczególnym produktom przyznali również komendanci służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych – Komendant Główny Policji oraz Komendant Główny Straży Granicznej.

Podczas dni otwartych targów MSPO 9-10 września, zwiedzający mogli podziwiać pokaz sprawności, który został przygotowany przez Wojewódzki Zarząd LOK. W czasie pokazu można było oglądać grupę operacyjną z Małogoszcza. Poza tym mogliśmy być świadkami tresury psów policyjnych, pokazów walki oraz samoobrony, które były przygotowane przez Stowarzyszenie Proobronne 316.

Zwiedzający mieli także po raz pierwszy możliwość zobaczyć z bliska platformę szturmową wykorzystywaną przez jednostkę specjalną GROM, która wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród naszych studentów.

Oprócz tego na targach można było zobaczyć wiele innych fascynujących ekspozycji, pojazdów oraz sprzętów wykorzystywanych do obrony przez siły zbrojne . Między innymi ogromna ilość pojazdów, maszyn, samolotów, śmigłowców, helikopterów, czołgów oraz broni. Do niektórych z nich było można nawet wejść, co też z chęcią uczynili nasi studenci.

Całe targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i przyciągnęły rekordową liczbę zwiedzających, tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy być współorganizatorami przedsięwzięć organizowanych w czasie trwania MSPO i z jeszcze większym entuzjazmem czekamy skorzy do pomocy za rok.

Kamil Rębosz - Student II roku Bezpieczeństwa Wewnętrznego