21 października 2017 r. Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych oraz Winnicki Kooperatywny Instytut w Winnicy byli organizatorami Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt: "Dwadzieścia lat obowiązywania Konstytucji RP. Wkład naukowców w polską myśl konstytucyjną". Konferencję prowadzili prorektor dr Zdobysław Kuleszyński oraz prodziekan dr Łukasz Baratyński.

tablica prof Sarnecki 1

Wydarzenie odbywało się w Auli nr II, ponieważ przybyło wielu gości, wykładowców oraz studentów. Konferencji towarzyszyło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej prof. zw. dr. hab. Pawła Sarneckiego oraz nadanie Auli nr II jego imienia. Profesor był wybitnym polskim prawnikiem oraz współtwórcą konstytucji RP.

Oficjalne rozpoczęcie o godzinie 10.30  poprowadził prorektor dr Zdobysław Kuleszyński, który przywitał wszystkich przybyłych członków rodziny profesora Sarneckiego. Po uroczystym otwarciu konferencji oraz odsłonięciu tablicy  wykładowcy przedstawili swoje wystąpienia odnośnie konstytucji upamiętniające działania profesora Pawła Sarneckiego na rzecz konstytucji RP.

tablica prof Sarnecki 2

tablica prof Sarnecki 3

tablica prof Sarnecki 4

Swoje prace przedstawiło 10 prelegentów. Między innymi:

• prof. zw. dr hab. Jerzy Jaskiernia „Uwarunkowania proponowanych zmian Konstytucji RP”,
  • dr hab. Andrzej Bisztyga prof. UZ „Warunki i potencjalne kierunki zmian w obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”,
  • dr Dorota Fleszer „Wolność zrzeszania się”,
  • dr Krzysztof Kozłowski „Wyłączenie zawarte w art. 79 ust 2 Konstytucji RP jako ograniczenie praw do wniesienia skargi konstytucyjnej- postulowana sfera zmiany polskiej ustawy zasadniczej”,
  • mgr Cezary Strojny „Prawa człowieka w Konstytucji RP- nadużycia i przypadki łamania”,
  • dr Łukasz Baratyński „Ochrona środowiska w Konstytucji RP a ustawodawstwo międzynarodowe”,
  • dr Wiktor Krasa „Specyfika działań Public Relations w systemie trójpodziału władzy”,
  • dr Stanisław Kowalczyk „Prawo do bezpiecznych warunków pracy a Konstytucja RP”,
  • dr Anna Kanarek-Równicka „Mechanizm podwójnego sprzeciwu na dokonanie czynności medycznej a konstytucyjne prawo jednostki do samostanowienia- uwagi de lege lata i postulaty de lege ferenda”,
  • dr Dariusz Palacz „Polskie konstytucje w ujęciu historycznym - zarys problemu”,
  • dr Krzysztof Wątorek „Proboszcz parafii Krzyżanowice jako współtwórca Konstytucji 3 maja”.

Konferencja zakończyła się ok. godziny 14. Wszyscy goście zostali należycie pożegnani, a członkowie rodziny profesora Pawła Sarneckiego wyrażali pełne uznanie za godne uhonorowanie współtwórcy konstytucji na naszej uczelni.

Kamil Rębosz – student II roku kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne