Praktyczna strona funkcjonowania systemów alarmowych w chronionych obiektach, była przedmiotem zajęć studentów II roku Bezpieczeństwo Wewnętrzne naszej uczelni, z przedstawicielami firmy „BAREL” ze Skarżyska Kamiennej.

alarmy1

Zajęcia odbywały się w ramach przedmiotu – ochrona osób, mienia, obiektów i obszarów, z kluczowym tematem – elektroniczne urządzenia zabezpieczające, najnowsze systemy alarmowe w ochranianych obiektach.Panowie Sławomir i Wojciech Nyk podzielili się ze studentami naszej Uczelni swoimi doświadczeniami i praktyczną stroną z zakresu montażu, konserwacji i funkcjonowania systemów włamania i napadu, monitoringu alarmów, sygnalizacji pożaru, kontroli dostępu oraz systemów telewizji użytkowej. Studenci mogli zapoznać się z podstawowymi elementami systemu alarmowego oraz poznać i obejrzeć niektóre urządzenia i akcesoria zabezpieczające.

alarmy2

Firma „BAREL” może poszczycić się instalacją systemów zabezpieczających w około 800 obiektach w Polsce i za granicą. Skarżyska firma jest członkiem założycielem Polskiej Izby Systemów Alarmowych w Warszawie, która zrzesza kilkadziesiąt firm branżowych z całej Polski. „BAREL” to również potencjalny pracodawca dla absolwentów naszej uczelni.

alarmy3

Podsumowując, chyba można zgodzić się z wnioskiem, że odbyte zajęcia z praktykami życia gospodarczego w branży ochrony,  w znacznej części przybliżyły słuchaczom zagadnienie elektronicznych urządzeń zabezpieczających. Jest to ważne zwłaszcza w obliczu napływu na nasz rynek olbrzymiej ilości oferowanych urządzeń elektronicznych, co często utrudnia podjęcie racjonalnej decyzji i dokonanie właściwego doboru urządzeń do systemu ochranianego obiektu, spełniającego wymagania zgodne z klasyfikacją Norm Polskich i Europejskich.

Uczestnicy zajęć warsztatowych   opuszczali salę wykładową z pełną świadomością, iż rolą systemu alarmowego jest powiadomienie sygnałem o zagrożeniu w miejscu, w którym powinna być podjęta interwencja. Najważniejsze jest, aby na ten sygnał zawsze ktoś w porę zareagował.