Jak co roku na Targach Kielce w dniach 4-7 września odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. W dwóch ostatnich dniach targów 6 oraz 7 września odbyły się dni otwarte, na których można było podziwiać siły zbrojne RP, podczas których przedstawiciele Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych brali udział jako zwiedzający oraz współorganizatorzy konferencji mających miejsce podczas targów MSPO.

Zdj MSPO

Z roku na rok targi MSPO cieszą się coraz większym zainteresowaniem i nie bez powodu, gdyż jest to największe wydarzenie militarne w Europie Środkowej, dodatkowo tym razem liczebność wystawców i zwiedzających przebiła wszelkie oczekiwania. Podczas trwania MSPO Targ Kielce odwiedziło ponad 34 tysiące gości, którzy mieli okazję do zapoznania się z arsenałem aż 625 wystawców z 31 krajów. MSPO są trzecie pod względem wielkości wydarzeniem militarnym w sferze globalnej. O wysokim poziomie targów świadczą czołowi wystawcy, którzy się na nich pojawiają, liczne konferencje na temat obrony państw oraz podpisywane ważne kontrakty na targach MSPO.

W pierwszy dzień targów 4 września odbyło się uroczyste otwarcie XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, podczas którego brała udział rekordowa liczba delegacji.

W drugi dzień targów 5 września wszyscy goście mieli okazję obejrzeć zajęcia taktyczne Plutonu Zmotoryzowanego na KTO Rosomak ze współdziałaniu z Lotnictwem Wojsk Lądowych. W zajęciach brało udział około 100 żołnierzy z I Batalionu 17. Brygady Zmechanizowanej pod dowództwem ppłk Damiana Kidawy. Wsparcie śmigłowców zapewniła 25. Kawaleria Powietrzna. Drugiego dnia Targi Kielce odwiedziła także głowa państwa, Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent Andrzej Duda odwiedził między innymi stoiska Grupy PGZ, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oraz Wystawę Sił Zbrojnych. W zwiedzaniu wystaw głowie państwa towarzyszyli przedstawiciele świętokrzyskich władz wojewoda Agata Wojtyszek, prezydent miasta Kielce Wojciech Lubawski oraz senator Krzysztof Słoń, a także Zarząd Targów Kielce.
W trzecim dniu targów MSPO 6 września odbyły się liczne konferencję między innymi Międzynarodowa Konferencja Naukowa, której Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych była współorganizatorem. W radzie naukowej konferencji zasiadł między innymi prorektor Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych dr Krzysztof Wątorek, który również przedstawił wystąpienie Celem konferencji było ukazanie roli zaplecza badawczo-rozwojowego polskiego przemysłu obronnego w rozwoju i modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego, przedstawienie nowych technologii rozwijanych przez jednostki badawczo-rozwojowe i uczelnie techniczne, umożliwiających wprowadzanie nowych generacji uzbrojenia oraz wskazanie kierunków przekształceń i perspektyw zaplecza badawczo- rozwojowego polskiego przemysłu obronnego w warunkach globalizacji i otwarcia europejskiego rynku uzbrojenia, w tym jego udziału w międzynarodowej współpracy gospodarczo-obronnej. Tego dnia miało również miejsce podpisanie ważnych umów w branży zbrojeniowej. Pierwszą było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy PCO S.A. i Elbit Systems Electro-Optics Elop Ltd. z Izraela. Nawiązana kooperacja ma dotyczyć działań badawczo-rozwojowych, produkcji oraz serwisowania systemów głowic optoelektronicznych SPECTRO XR oraz systemu osłony statków powietrznych DIRCM. Drugim podpisanym porozumieniem była umowa pomiędzy Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia a Bydgoskimi zakładami Elektromechanicznymi BELMA S.A. na wprowadzenie do produkcji seryjnego rodzinę głowic G-X-2 do bojowych bezzałogowych statków powietrznych

W czasie czwartego dnia wystawy 7 września odbyła się gala Defender, podczas której zostały wręczone nagrody dla najlepszych attaché wojskowych.

Podczas targów MSPO 8-9 września zwiedzający podczas dni otwartych mogli podziwiać pokaz sprawności, który został przygotowany przez Wojewódzki Zarząd LOK, podczas którego można było oglądać grupę operacyjną z Małogoszcza. Poza tym mogliśmy być świadkami w pokazie posłuszeństwa psów policyjnych, pokazach walki oraz samoobrony.

Ponadto na targach można było zobaczyć wiele innych fascynujących rzeczy, pojazdów oraz sprzętów wykorzystywanych do obrony przez siły zbrojne . Między innymi ogromna ilość pojazdów, maszyn, samolotów, śmigłowców, helikopterów, czołgów oraz broni. Do niektórych z nich było można nawet wejść, co też z chęcią uczynili nasi studenci.

Całe targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i przyciągnęły rekordową liczbę zwiedzających, która z roku na rok zwiększa się, tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy być współorganizatorami przedsięwzięć organizowanych w czasie trwania MSPO i z jeszcze większym entuzjazmem czekamy skorzy do pomocy za rok.

Kamil Rębosz