Pod hasłem „Interesujesz się statystyką? Świetnie! W takim razie Olimpiada Statystyczna jest dla Ciebie!” odbywa się III edycja Olimpiady Statystycznej, organizowana przez Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne. Po raz trzeci również Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach wraz z Urzędem Statystycznym w Kielcach angażują się w jej organizację, przeprowadzając zawody na szczeblu szkolnym i okręgowym. 

stat2

stat1Do udziału w Olimpiadziezgłosiła się rekordowa liczba uczestników – ponad 3 tysiące z całej Polski, w tym 203 uczniów z naszego województwa.

W ramach trójstopniowej rywalizacji 4 grudnia 2018 r. w całym kraju odbył się pierwszy etap, który polegał na rozwiązaniu testu on-line. Do kolejnego etapu, czyli zawodów okręgowych, zakwalifikowało się 953 uczniów z kraju, w tym 74 uczniów z województwa świętokrzyskiego. Taki wynik uplasował naszych uczniów na trzecim miejscu w kraju.

9 stycznia we wszystkich województwach odbyły się zawody okręgowe. W województwie świętokrzyskim do zawodów przystąpiło 65 uczniów. Po 90 minutach zmagań sprawdzających wiedzę z zakresu statystyki, matematyki i ekonomii Komitet Okręgowy Olimpiady Statystycznej wyłonił trzech zwycięzców, którzy tym samym zakwalifikowali się do etapu centralnego. Podium w całości należało do uczniów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju. Pierwsze miejsce zajął Wiktor Urban, drugie Szymon Treliński, a trzecie Michał Bydłosz. Zawody oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

stat3Wszystkim uczestnikom III edycji Olimpiady Statystycznej gratulujemy podjętego wyzwania i dziękujemy za piękną rywalizację. Uczniom, którzy przeszli do etapu centralnego życzymy sukcesów, szczególnie, że sukcesy lubią świętokrzyskich uczniów. Dowodzą tego doświadczenia z finału ubiegłej edycji Olimpiady, podczas którego dwóch uczniów z naszego regionu znalazło się w gronie 10 laureatów zajmując 2. i 7. miejsce.

Komitet Okręgowy Olimpiady Statystycznej w Kielcach