W dniach 28-31 marca 2019 r. odbył się w Poroninie X Jubileuszowy Zjazd Forum Uczelni Niepublicznych, w którym przedstawiciele samorządu studenckiego Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach mieli przyjemność uczestniczyć. Naszą Uczelnie reprezentowało 4 działaczy samorządu studenckiego: Paulina Stępień, Karolina Dubiel, Alicja Ciszek oraz Sebastian Pietrala.

FUN

Pierwszego dnia zjazdu tuż po zakwaterowaniu mieliśmy możliwość przywitania się ze wszystkimi przybyłymi tego dnia uczestnikami. Wieczorem czekał na nas quiz integracyjny zorganizowany przez Przewodniczącego Forum Uczelni Niepublicznych Patryka Lisieckiego. Wszyscy zebrani odpowiadali na pytania dotyczące działalności FUN od początku jej istnienia aż po dziś dzień.

Następny dzień zaczęliśmy od panelu pt. „Jak występować publicznie, brać udział w dyskusji i dobrze argumentować na przykładzie Debat Oksfordzkich”, którego poprowadził Paweł Adamiec. Każdy z uczestników wygłaszał krótką przemowę na podawane tematy oraz starał się bronić swojego stanowiska. Panel zakończył się wręczeniem certyfikatów uczestniczenia w warsztatach Debat Oksfordzkich. Kolejny panel szkoleniowy był poświęcony wdrażaniu ustawy 2.0 prowadzony przez Przewodniczącego Parlamentu Studentów – Dominika Leżańskiego. W formie prelekcji przedstawił nam poszczególne artykuły Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce oraz odpowiedział na wszystkie zadawane mu pytania dotyczące wdrażania w życie tej ustawy. Po kolacji przyszedł czas na uroczyste otwarcie, na którym bardzo ciepło i serdecznie Przewodniczący Forum Uczelni Niepublicznych przywitał wszystkich przybyłych przedstawicieli samorządów studenckich. Gwiazdą wieczoru był Oskar Jensen – finalista drugiej edycji programu „Śpiewajmy razem. All together Now”. Porwał on wszystkich do tańca, śpiewając swoje autorskie piosenki. Tuż po uroczystym otwarciu, odbył się panel z okazji X Zjazdu FUN – „od III Zjazdu do dzisiaj”, na którym każdy mógł zobaczyć jak działalność FUN zmieniła się na przestrzeni lat. Podsumowaniem dnia była gra integracyjna zorganizowana przez Kiryla Salate oraz cały Zarząd Forum Uczelni Niepublicznych. Podzieleni zostaliśmy na kilka grup rozwiązywaliśmy zadania oraz zagadki, które były dla nas przygotowane. Dzięki świetnej zabawie mogliśmy się zapoznać z osobami, których w naszej grupie nie znaliśmy.

W sobotę dzień zaczęliśmy szkoleniem prowadzonym przez naszą studentkę Alicję Ciszek na temat „Zarządzanie Social Mediami z Perspektywy Samorządu Studenckiego”. W czasie tego panelu zostało nam przekazane w jaki sposób pisać posty i ogłoszenia na portale społecznościowe aby trafiały one do większej ilości osób oraz były lepiej widoczne.
Alicja poprowadziła również jeszcze jeden panel pt. „Open Space Challange”, na którym rozwiązywane były problemy w samorządzie studenckim, jakie pojawiają się na poszczególnych uczelniach. Bardzo ciekawy był panel prowadzony przez Leszka Furmanna – Trenera Mentalnego, mówiący o „Zarządzaniu stresem i kreowaniu pewności siebie – kluczowe kompetencje XXI wieku”. Przekazał on nam bardzo ciekawą wiedzę na temat budowania pewności siebie oraz pokazał kilka ćwiczeń pomagających w walce ze stresem. Zwieńczeniem całego dnia była wyjątkowa integracja zorganizowana dla uczestników przez Zarząd Forum Uczelni Niepublicznych.

Należy również wspomnieć, że w czasie szkoleń jak również w przerwach między nimi można było skorzystać z indywidualnych konsultacji Rzecznika Praw Studenta FUN – studenta V roku prawa naszej Alma Mater Sebastiana Pietrali.

Niedziela to dzień powrotów. Tego dnia tuż po śniadaniu przyszedł czas pakowania, podsumowania zjazdu oraz podziękowań dla organizatorów. Zjazd ten był jednym z wyjątkowych, ponieważ uczestniczyli w nim osoby, które skończyli swoją przygodę z działalnością studencką lecz bardzo chętnie wracają do korzeni i dzielą się radami.

 

Paulina Stępień

Wiceprzewodnicząca Samorządu Studenckiego