Już po raz 13. grupa zapaleńców rajdów górskich organizuje jeden z czołowych maratonów górskich w Polsce – „Twardziela Świętokrzyskiego”. Współorganizatorami imprezy są Studium WFiS Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych wraz z Klubem Turystyki Pieszej „Przygoda” oraz SCKiS w Strawczynie, przy znacznej pomocy gmin Bieliny, Masłów i Zagnańsk. Gminy te udostępniły lokale w Kakoninie, Ameliówcu i Tumlinie-Węgle, co bardzo nam ułatwiło organizację imprezy. 

twardziel 5

 

Sponsorem imprezy jest firma SUPON. Dziękujemy za pomoc medyczną od X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.W 100 km rajdzie, na trasie Gołoszyce – Strawczynek (czerwony, główny szlak po Górach Świętokrzyskich)/ wystartowało rekordowe 194 osoby, w tym 59 kobiet.

twardziel 1

Warto podkreślić skalę trudności tej imprezy. Przewyższenie na trasie wynosi ponad 2500 m. Pierwsza część rajdu przebiega w nocy, przez najtrudniejszy odcinek, błotnisty i wymagający technicznie, w Paśmie Jeleniowskim. A potem jeszcze 75 km przez Św. Krzyż, Łysicę itd… aż do Strawczynka.
Organizatorzy także mają bardzo trudne zadanie, gdyż trasa przebiega w terenie często mało dostępnym. Do tego na dystansie ponad 100 km. Jednak dzięki doświadczonym członkom Komitetu Organizacyjnego, którzy obsługują punkty kontrolne, pomocy gmin, przez które prowadzi szlak rajdu, wszystko udaje się znakomicie.

Komandorem Rajdu i głównym organizatorem jest „góral z zamiłowania”, Andrzej Żeleźnikow. Pomysłodawcą i Honorowym Komandorem imprezy jest Ryszard Łopian. Oprócz Komandorów w rajdzie uczestniczyli jako organizatorzy : Konrad Żeleźnikow, Barbara Żeleźnikow, Olgierd Żeleźnikow, Tomasz Brzozowski, Magdalena Kowalczyk, Michał Łatasiewicz, Krzysztof Żołądek, Krzyszof Kowalski i inni.

 

twardziel 2Łącznie „Twardzielami Świętokrzyskimi” zostało 145 osób w tym 38 kobiet. Mieliśmy na imprezie przedstawicieli prawie wszystkich województw. Najszybciej trasę pokonali Paweł Czerwiak (13h 22 min) oraz Anna Sornat (15h 53 min).

Dziękujemy wszystkim organizatorom rajdu, którzy poświęcili kawałek „długiego weekendu”. A już szykujemy 3 następne rajdy w tym roku, pierwszy już 31.08 „Gorąca 70-tka”. Szczegóły na www.twardziel.swietokrzyski.eu.

I zapraszamy za rok, bo „Twardziel” to już kultowa impreza i warto w niej uczestniczyć i walczyć z własną słabością!

Andrzej Żeleźnikow

 

 


twardziel 7twardziel 9

twardziel 8