-->

Jak co roku w maju studenci obchodzili swoje święto czyli Juwenalia. Jednak kiedyś znaczenie tego słowa miało całkowicie inne brzmienie, które znają nieliczni. Słowo Juwenalia pochodzi od łacińskiego odpowiednika luvenalia co w starożytnym Rzymie oznaczało igrzyska młodzieńców, aktualnie okres Juwenaliów to szereg dni zabawy oraz imprez organizowanych przez Samorządy Studenckie dla studentów swoich uczelni.

Juwenalia2019 3

W tym roku Samorząd Studencki naszej Alma Mater przygotował dla studentów cztery wydarzenia podczas trwania Juwenaliów. Oczywiście pierwszym z nich jak co roku był słynny Korowód Studencki, czyli symboliczne studenckie przejście przez miasto Kielce, który przypadł na 16 maja. Można powiedzieć, iż podczas Korowodu to studenci "dominują" na ulicach miasta, ponieważ gdzie się nie obejrzeć widać samych żaków różnych uczelni. Wymarsz Korowodu odbył się z Akademików Politechniki Świętokrzyskiej, zakończył się rzecz jasna na kieleckim rynku, gdzie Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta przekazał studentom klucze do miasta.

Juwenalia2019 1Drugie wydarzenie organizowane przez Samorząd Studencki WSEPiNM miało miejsce już tego samego dnia wieczorem i nosiło nazwę Klubonalia, ponieważ zostało zorganizowane w Klubie Muzycznym Ultra Violet. Impreza już od samego początku utworzenia wydarzenia na Facebooku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ doczekała się niemal tysiąca reakcji w tym, aż 700 osób zadeklarowało swój udział w imprezie. Start imprezy był ustalony na godzinę 21.00, jednak przed jej rozpoczęciem Samorząd Studencki zaprosił władze czelni na uroczystą kolację w podziękowaniu za udany rok akademicki oraz owocną współpracę Uczelni z Samorządem Studenckim. Kolacja miała miejsce o godzinie 19.00, władze uczelni reprezentowało 6 osób w tym prorektor WSEPiNM dr Krzysztof Wątorek, dziekan dr Elżbieta Wawrzyńczuk- Nathaly, prodziekan dr Wiktor Krasa, prodziekan dr Łukasz Baratyński oraz Luiza Wójcik. Natomiast przedstawicielami Samorządu Studenckiego na kolacji byli Kamil Rębosz, Paulina Stępień, Natalia Pabiś oraz Sebastian Pietrala. Kolacja była świetnym pomysłem na spotkanie się oraz omówienie różnych spraw w luźniejszej atmosferze i wysnucie dalszych działań w przyszłości. Po bardzo udanej kolacji przedstawiciele Samorządu Studenckiego udali się razem z prodziekanami na uroczyste otwarcie imprezy Juwenaliowej- dr Wiktor Krasa i dr Łukasz Baratyński. Frekwencja na imprezie przebiła wszelkie oczekiwania, ponieważ przybyło mnóstwo osób, a zabawa trwała aż do rana. Dodatkowo imprezę wzbogacił pokaz Twerk grupy Twerk Queens o północy oraz rozdanie zaproszeń na seanse do Multikina, które zostało sponsorem i partnerem imprezy.

Juwenalia2019 3Kolejnym przystankiem Juwenaliowego Kalendarza WSEPiNM zaproponowanym przez Uczelnie była Majówka z Policją, czyli pokazy organizowane przez Policje na terenie naszej uczelni. Największym zainteresowaniem wśród akcji organizowanych przez Policję cieszył się pokaz z psem policyjnym oraz symulator zderzeń i dachowania. Na zakończenie przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników poczęstunek w postaci grochówki, która najbardziej wpasowała się w policyjny klimat.

Juwenalia2019 2Ostatnią część naszych Juwenaliowych imprez stanowiło wielkie studenckie grillowanie w Restauracji Parkowa w Kielcach. Było to doskonałe zwieńczenie Juwenaliów gdzie studenci mogli zrelaksować się przy ciepłym grillu i zimnych napojach.

Ogromnie cieszymy się, że kolejny rok Juwenaliów przebiegł pomyślnie, a nasi studenci byli zadowoleni. Mamy również nadzieję, że kolejne imprezy organizowane przez Nasz Samorząd Studencki będą równie znakomite i będą przyciągały coraz większą liczbę chętnych.

Kamil Rębosz