Kreatywność, twórczość, ekspresja, fantazja ... od teraz te słowa winny wszystkim kojarzyć się nie tylko ze studentami ASP, ale również z adeptami kierunku Zarządzanie i coaching z kieleckiej Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego.
Pewnie zastanawiacie się dlaczego? I ileż to samo zarządzanie ma wspólnego z powyższymi wyrazami ... otóż okazuje się, że całkiem sporo.
Studenci stanęli przed dość sporym wyzwaniem, wyznaczonym przez mgr Katarzynę Lipską w ramach ćwiczeń. W zespołach pracowali nad ... pracą zespołową. Brzmi jak pleonazm, ale... No właśnie - ale. Zadanie wcale nie było proste.

 


Agnieszka KubickaPraca zespołowa - przygotowanie infografiki do opracowania w grupie pięciu, sześciu osób, co oznacza mniej więcej tyle, że nim przystąpili do działania z pewnością przeszli „w praktyce” wszystkie etapy formowania się zespołu.
I tak, efekty pracy okazały się szalenie ciekawe.
Wydawać by się mogło, że temat dla wszystkich ten sam, i tu nic bardziej mylnego, gdyż ile grup, tyle było różnych spojrzeń.
Część osób infografikę potraktowało ad verbum czyniąc ją czytelną, bardzo merytoryczną i konkretną. Na pierwszy rzut oka zrozumiałą dla każdego. Kolejni studenci zaś puścili wodzę fantazji i jedną z bardzo popularnych metod pracy: „burzę mózgów”, przedstawili w niezwykle ciekawej formie - olbrzymiej chmury rzucającej piorunami i tęczy jako symbolu (niechaj Was nie zmyli pierwsze skojarzenie) normowania się atmosfery w ramach pracy w zespole. Inni zaś postawili na storytelling o pracy zespołowej opowiadając historię o… pingwinie, który staje przed zadaniem nie do pokonania w pojedynkę, spotykającym kompanów gotowych działanie wspólne podjąć. I zespół formując się i „sztormując” dopływa do bezpiecznej przystani, zwanej realizacją celu.
Patrząc na to, jak niesamowicie inspirującym i ciekawym dla wszystkich stało się to zadanie nasuwa się wyłącznie jedna myśl: „... cóż, zespół pracowników jest jak orkiestra, a dobry szef niczym dyrygent...”
Agnieszka Kubicka (studentka III roku Zarządzania i coachingu)

 

  1. Od wykładowcy

mgr Katarzyna LipskaOpisane przez Panią Agnieszkę zajęcie z Zarządzania pracą zespołową prowadzę od początku uruchomienia kierunku Zarządzanie i coaching. Przyjęta przeze mnie warsztatowa forma ma wyzwalać w studentach wspomnianą kreatywność i ekspresję. Efekty pracy Studentów zaskakują mnie i zachwycają. Pokazują jednocześnie jak różnie można podejść do tematu, jak bardzo Studenci w swych pracach przemycają siebie. Jak każdy z nich zaznacza inne miejsce w zespole. I to wydaje się tym wymiarem praktycznym: poczuć na własnej skórze, kim jestem w zespole, a może kim nie jestem? Co daję? Co wnoszę? W czym jestem dobry? Zajęcia mijają szybko, bo łączą naukę i zabawę, ale to, co mam nadzieję pozostaje, to samoświadomość każdego Studenta o roli jaką chciałby pełnić w przyszłości w zespole, a z czym mógł się zmierzyć podczas warsztatów.

Mgr Katarzyna Lipska