Już po raz dziewiąty uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych w ramach  Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu, organizowanego wspólnie przez Wyższą Szkołę Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

bezpieczny internet 2

Wykłady, prezentacje i zajęcia warsztatowe tegorocznej edycji prowadzili doradcy metodyczni SODMiN, pracownicy naukowi Uczelni, przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Tematyka zajęć, w których uczestniczyło około 110 uczniów oraz ponad 40 nauczycieli i doradców metodycznych, dotyczyła zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Sieci oraz zagrożeń wynikających z aktywności w Internecie.

– Celem IX Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu jest propagowanie wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli zasad odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Szczególną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo w Sieci, wskazywanie prawidłowych zachowań, poszanowanie drugiego człowieka, jego godności osobistej, przeciwdziałanie cyberprzemocy, mowie nienawiści i nowym niebezpiecznym zjawiskom jak np. patotreści w sieci – mówiła Monika Zawadzka Chłopek, pomysłodawczyni przedsięwzięcia, doradca metodyczny z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

– Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Służy propagowaniu  działań na rzecz odpowiedzialnego i bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych – przypomniała  Barbara Dziedzic, dyrektor SODMiDN w Kielcach.

– W zakresie bezpieczeństwa w Internecie od dłuższego czasu współpracujemy z Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz z Kuratorium Oświaty w Kielcach. Od dziewięciu lat współorganizujemy Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu, ale organizowaliśmy również konferencje dla nauczycieli i pedagogów, których tematyka dotyczyła uzależnień behawioralnych oraz oddziaływania świata wirtualnego na młodzież - wspominał dr Zdobysław Kuleszyński, prorektor ds. badań i współpracy regionalnej Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach

Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest już po raz dziewiąty co potwierdza, że znalazł  trwałe miejsce w kalendarzu wydarzeń edukacyjnych naszego regionu. To ważne, by inicjować działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do Internetu, propagować dobre obyczaje wśród jego użytkowników i dokładać starań, by cyfrowe zasoby wykorzystywane były do osiągania pozytywnych celów. W ten sposób buduje się kulturę zrozumienia, tolerancji i wzajemnego szacunku. Uczniowie często spotykając się z różnymi internetowymi zagrożeniami, takimi jak fake newsy, mowa nienawiści, niebezpieczne treści, czy kontakty. Mają problemy z krytycznym odbiorem treści oraz z ich tworzeniem, często nie potrafią rozróżnić informacji prawdziwej od nieprawdziwej. Chętnie też ośmieszają i obrażają innych użytkowników Internetu, ulegając złudzeniu anonimowości w globalnej sieci. Dlatego warto tłumaczyć im, jak w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z Internetu, jak komunikować się w Sieci, by relacje opierały się na tolerancji, poszanowaniu odmiennych poglądów i godności innych użytkowników Sieci. Należy przypominać, że w epoce wszechobecnej komunikacji elektronicznej nie wolno zaniedbywać relacji osobistych oraz spotkań z przyjaciółmi w świecie rzeczywistym.

         bezpieczny internet 1Podobnie jak w latach ubiegłych najbardziej oczekiwaną częścią IX Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu było rozstrzygnięcie konkursu „Działajmy razem dla lepszego Internetu”, który w tym roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Konkurs był dwuetapowy i obejmował  trzy kategorie wiekowe uczniów, którzy mogli przygotować do wyboru: film lub spot reklamowy, animację komputerową, teledysk, piosenkę lub komiks. W etapie szkolnym, wzięło udział 523 uczniów z 51 szkół; do etapu wojewódzkiego szkolne komisje konkursowe zakwalifikowały 76 prac. Jury nagrodziło lub wyróżniło 25 prac przygotowanych przez 30 uczniów.

Dzięki hojności sponsorów nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe. Fundatorami byli między innymi: Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL, Wojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Grupa Helion - Helion Edukacja, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Wydawnictwo Nowa Era oraz Rektor Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych.