Depresja młodzieńcza przejawia się w obniżonym nastroju, smutku oraz niestabilności emocjonalnej. Ponadto charakterystyczne dla młodych ludzi jest odczuwanie lęku przed przyszłością. Młodzież żyje obecnie pod dużą presją mediów. Pokazywani w nich ludzie są piękni, młodzi, zdrowi i bogaci, a także posiadają różne dobra, o których inni marzą.

XV Festiwal Zdrowia w Busku

Depresja młodzieńcza przejawia się w obniżonym nastroju, smutku oraz niestabilności emocjonalnej. Ponadto charakterystyczne dla młodych ludzi jest odczuwanie lęku przed przyszłością. Młodzieżżyje obecnie pod dużą presją mediów. Pokazywani w nich ludzie są piękni, młodzi, zdrowi i bogaci, a także posiadają różne dobra, o których inni marzą.

XV Festiwal Zdrowia w Busku

Wlicznych programach, celebryci zapewniają, iż można to wszystko osiągnąć. Dlatego należy: stosować diety, korzystać z zabiegów upiększających, używać kosmetyków i suplementów diety, ćwiczyć, zarządzać sobą, swoim czasem i finansami. W reklamach dodatkowo przekazywany jest komunikat, iż: jesteś wart tych wszystkich dobrych rzeczy,bo jesteś wyjątkowo wyjątkowy. Inne narcystyczne przekonanie, jakie kształtuje kultura popularna brzmi: jestem kochany, gdy jestem najlepszy. Stąd wiele osób czuje się kimś bezwartościowym, gdy odkryje, że są inni, którzy są od nich lepsi. W konsekwencji, te osoby dochodzą do wniosku, że: nawet, jeśli będą się uczyć i pracować, to i tak nie będą najlepsi, więc nie warto się męczyć! Poza tym: teraz jest ciężko o pracę i dobre zarobki, więc raczej nic z tego nie będzie. Takie przekonania niszczą marzenia i motywację do ichosiągania. Zatem należy odróżniać moje marzenia i potrzeby to co chcę” od presji mediów , którekreują styl życia nastawiony na konsumpcję określonych produktów i usług. Ważne jest, aby młody człowiek odkrył i i zrozumiał, iż to: ja sam / ja sama mam planować i realizować swoje marzenia, tak jak chcę i nie pozwolę, bo robił to za mnie ktoś inny.Ponadto, jestem przekonany / przekonana o tym, iż zasługuję na miłość, taki /taka jaka jestem a moja wartość nie zależy od tego, ile mam pieniędzy i co mogę za nie kupić.

Powyższy fragment jest to skrót wystąpienia pt. „ Między presja ideału, a depresją codzienności – czyli co obniża nastrój młodym ludziom” wygłoszony przez  Panią Dr Edytę Kowalczyk – Boroń.. Pani Doktor jest psychologiem, doradcą zawodowym a także wykładowcą WSEPiNM. Wystąpienie odbyło się w czasie XV Festiwalu Zdrowia w Busku – Zdroju im. Zbigniewa Kociuby, który odbył się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury dnia 6 kwietnia 2017 roku. 

XV Festiwal Zdrowia w Busku