Samorządy studenckie to organizacje dające możliwość prawa głosu studentów w ważnych sprawach dla ogółu społeczności akademickiej. Władze samorządu godnie reprezentują uczelnie wśród innych instytucji, są przedstawicielami studentów przed władzami uczelni, a także bronią praw studentów na uczelni.

samorzad stud

Kilka miesięcy temu skończył się rok akademicki 2016/2017, który dla nowo wybranych władz samorządu był bardzo pracowitym rokiem na uczelni. Przedstawiciele Uczelnianej Rady Samorządu Studentów wprowadzili na uczelni wiele interesujących zmian dla studentów oraz brali udział i organizowali wiele wydarzeń mających na celu integracje studentów, reprezentowanie uczelni oraz pomoc potrzebującym.

Samorząd Studencki na uczelni tworzą wszyscy studenci studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy w każdej grupie wybierają swojego przedstawiciela czyli starostę. Następnie wybierają oni spośród wybranych przedstawicieli władze Uczelnianej Rady Samorządu Studentów. Na dzień dzisiejszy stanowiska w URSS zajmują Alicja Ciszek- przewodnicząca URSS, Sebastian Pietrala- wiceprzewodniczący URSS oraz Kamil Rębosz- sekretarz URSS.

Jaka jest rola samorządu?

Jako Samorząd Studencki reprezentujemy opinie wszystkich studentów uczelni oraz dbamy o integrację oraz rozwój życia kulturalnego poprze organizację różnych imprez.

Mamy również duży wpływ na to co dzieje się na uczelni poprzez posiadanie swoich przedstawicieli w komisjach stypendialnych, radach wydziałów oraz reprezentujemy studentów w organach władz uczelni między innymi w Senacie. Współpracujemy również na uczelni z kołami naukowymi, organizacjami oraz stowarzyszeniami dbając wspólnie o dobro studentów.

Nasza działalność

Miniony rok akademicki był dla nas bardzo pracowity, staraliśmy się, aby wydarzenia organizowane przez nas na uczelni były bardzo częste, propagujące nas wśród studentów oraz innych społeczności akademickich, aby zachęcić wszystkich żaków do wspólnych wydarzeń oraz działalności na rzecz uczelni w szeregach Uczelnianej Rady Samorządu Studentów.

Organizowaliśmy między innymi Charytatywną Imprezę Mikołajkową, podczas której zebraliśmy pieniądze oraz słodycze dla Niepublicznego Domu Dziecka nr 1 w Kielcach, który w następstwie odwiedziliśmy przekazując dzieciom zebrany prezenty. Organizowaliśmy również koncert charytatywny ,,Gramy dla Artura”, na którym zebraliśmy część funduszy potrzebnych na leczenie, nasi studenci również zbierali pieniądze do puszek na ten sam cel w trakcie meczu Effectora. Co miesiąc władze URSS organizowały także spotkania ze starostami w celu przedstawienia kolejnych planów działania oraz organizowania dalszych akcji na dany miesiąc. Przedstawiciele Samorządu Studenckiego brali również udział w charytatywnym turnieju piłki nożnej pamięci Izy Domagały.  Braliśmy również udział w imprezie Juwenaliowej, gdzie braliśmy udział w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych, na których my przygotowaliśmy dla studentów grilla oraz imprezę.

Ponadto samorząd brał udział w wielu spotkaniach, wyjazdach oraz konferencjach takich jak Gala Złotej Setki, wyjazd do Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego w Warszawie,  XXIII Zjazd Parlamentów Studentów RP, udział w Giełdzie Szkół i Uczelni na Targach Kielce, liczne spotkania na temat porozumień międzyuczelnianych oraz wiele innych ciekawych spotkań z różnymi osobistościami świata nauki i kultury.

Dalsza działalność

Samorząd Studencki jest bardzo otwarty na nowych działaczy, którzy chcą działać dla dobra studentów oraz uczelni. Tym bardziej, że w przyszłości planujemy również wiele ciekawych wydarzeń i innowacji w świecie studenckim na naszej uczelni, więc każda para rąk chętna do działania w murach naszej Alma Mater jest na wagę złota. Czynni działacze również zyskują cenne doświadczenie, które zapewne przyda im się później w dorosłym życiu. Uczą się dzięki temu zaradności, sprytu, technik biznesowych, zyskują pewność siebie oraz potrafią samodzielnie działać załatwiając różne rzeczy dla społeczności akademickiej. W tym roku akademickim samorząd zyskał nowych działaczy takich jak Paulina Stępień- studentka III roku prawa oraz II roku bezpieczeństwa wewnętrznego; Karolina Dubiel- studentka III roku pielęgniarstwa, Paulina Biber- studentka I roku kosmetologii oraz Krzysztof Wolski- student I roku ekonomii.

Jeżeli również chcesz aktywnie spędzać czas w trakcie studiowania, brać czynny udział w życiu uczelni oraz zdobywać doświadczenie, które przyda Ci się w przyszłości, zgłoś się do nas poprzez e-maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przyjdź osobiście do sali 503 w głównym budynku uczelni w każdy czwartek w godzinach 13.00-17.00.

Kamil Rębosz – sekretarz URSS