W dniach 24-26 listopada  2017 roku odbył się XXIV Zjazd Parlamentu Studentów RP w Warszawie. Jest to cykliczne, coroczne wydarzenie zrzeszające samorządy studenckie z całej Polski. 

a

 

Wydarzenie to po raz kolejny skupiło liderów środowiska studenckiego z całej Polski. Ma ono na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy samorządami studenckimi oraz dyskusja na tematy związane ze szkolnictwem wyższym.W piątek po oficjalnym otwarciu Zjazdu braliśmy udział w panelu opartym na Technologii Open Space, był on prowadzony w formie warsztatów, którego celem było przybliżenie skutecznej pracy w grupie i wspólne dochodzenie do istot problemów oraz ich rozwiązań. Podczas dyskusji poruszono wiele problemów m.in.: Jak pozyskiwać środki dla samorządu studenckiego? Jak organizować życie studenckie przy niewielkim budżecie? Jak rozdzielać i egzekwować wykonywanie powierzonych zadań? Jak angażować nowych samorządowców? Jak przygotowywać nowe osoby w samorządzie do roli lidera?

Sobota minęła bardzo szybko, ponieważ w tym dniu przygotowany był dla nas pełen wachlarz szkoleń, a po wszystkich panelach dyskusyjnych znalazł się czas na integracje z innymi samorządami studenckimi. Pierwsze poranne szkolenia zapoznały nas z ogromnymi możliwościami współpracy z firmami prostudenckimi.N

astępnie odbył się panel dyskusyjny w trakcie, którego prelegenci rozmawiali o zmianach jakie należy wprowadzić w programach nauczania, tak aby ułatwić studentom szybkie odnalezienie się na rynku pracy po ukończonej nauce.

W godzinach popołudniowych każdy miał do wyboru kilka szkoleń, które wydały się według jego upodobań najbardziej interesujące, m.in. panel dotyczący social mediów a także postawy studenckiego lidera wobec ustawy 2.0.

Ja szczególnie zapamiętałem szkolenie ze sztuki przekonywania oraz Instytucji Rzecznika Praw Studenta wiedza, którą zdobyłem na nich szczególnie przyda mi się, jako Pełnomocnikowi Przewodniczącej URSS WSEPiNM ds. Prawnych – relacjonuje Kamil Rębosz Wiceprzewodniczący URSS WSEPiNM.

Wieczorem odbyła się gala wręczenia Nagród Środowiska Studenckiego Pro Juvenes w gmachu Politechniki Warszawskiej, na której gościem specjalnym był Minister Nauki  i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosława Gowin. Wręczono wiele nagród dla uzdolnionych i bardzo zaangażowanych w życie studenckie żaków oraz dla osób i organizacji pro studenckich. Od strony artystycznej galę uświetniła swoim koncertem Anna Karwan, uczestniczka programów muzycznych "The Voice of Poland" oraz "Must Be The Music".

     

     

Ten wyjazd zapamiętamy na długo, ponieważ jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani do działań na rzecz studentów naszej Alma Mater. Ponadto nasza przewodnicząca Alicja Ciszek będzie reprezentowała mury naszej uczelni w całym gronie uczelni niepublicznych, ponieważ od stycznia zasiądzie w Zarządzie Forum Uczelni Niepublicznych, gdzie swoim doświadczeniem i wiedzą będzie wspierać młodych samorządowców.

 

Alicja Ciszek

Przewodnicząca URSS WSEPiNM