Studentki pielęgniarstwa z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach po raz kolejny zaangażowały się w akcję rejestracji Dawców Szpiku. Inicjatorem akcji była Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego na czele z Przewodniczącą Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego na Wydziale Medycznym Karoliną Dubiel.

DKMS 1

 

W dniach 1-3 grudnia w holu głównym każda chętna osoba mogła zarejestrować się jako dawca, aby pomóc swojemu genetycznemu bliźniakowi choremu na nowotwór krwi.Studentki pielęgniarstwa w tych dniach zarejestrowały do bazy około 30 osób.
Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

  • przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że osoba zarejestrowana posiada takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.

Do metod pobrania należą pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków) oraz pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

DKMS 2

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie studentkom: Karolina Dubiel, Ania Cerkowniak, Martyna Czarnecka, Izabela Czwartosz, Karolina Ciosk, Kasia Stanek, Monika Szkolak.

Alicja Ciszek

Przewodnicząca URSS