A w tym wypadku panowie, ponieważ wywiadu udzieliły nam tym razem nasze piękne przyszłe przedstawicielki praworządności, studentki pierwszego roku bezpieczeństwa wewnętrznego. Wśród bogatej oferty kierunków naszej uczelni, nie mogło zabraknąć miejsca na jakże popularny kierunek, jakim jest bezpieczeństwo wewnętrzne. Nasza uczelnia od lat kształci młodych ludzi, którzy następnie z dumą zakładają mundur i służą dla dobra kraju i obywateli. 

bw wywiad

Ten kierunek od zawsze budził wielkie zainteresowanie i respekt wśród ludzi. W końcu jego następstwem jest dołączenie do służb mundurowych, które na swoich barkach niosą ciężar odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo. Kiedy dzieje się coś złego, wzrok każdego zostaje skierowany właśnie na takie osoby, na absolwentów naszej Alma Mater, którzy rozpoczynają prace w Policji i innych służbach. To właśnie oni pilnują porządku i dbają o poczucie naszego bezpieczeństwa, kiedyś nasi studenci, dziś przedstawiciele prawa.

Dlatego nasza uczelnia stawia bardzo duży nacisk na jak najlepszą kadrę dydaktyczną oraz kształcenie praktyczne, aby w przyszłości nasi studenci zakładając mundur wiedzieli, że z tą chwilą biorą na siebie wielką odpowiedzialność. Muszą wiedzieć jak należy postąpić w danej sytuacji, jak się zachować i gdzie szukać potrzebnych rzeczy. Na tym kierunku nie są najważniejsze twarde regułki wyryte z podręcznika, nic to nie da jeżeli taka osoba nie będzie miała automatycznych odruchów co należy zrobić w razie nagłego wypadku, wybuchu czy też kradzieży.

W tym roku kierunek również cieszył się zainteresowaniem zarówno na studiach dziennych jak i zaocznych. Jesteśmy niezmiernie dumni, że co roku przyjmujemy i kształcimy, aż tylu nowych studentów, którzy pragną właśnie oddać się służbie dla kraju. Jedną z takich osób jest Martyna Rutkowska, studentka I roku bezpieczeństwa wewnętrznego, która udzieliła krótkiego wywiadu na temat pierwszych odczuć na naszej uczelni, oto ona:

"Mam na imię Martyna, mam 19 lat i mieszkam w Skarżysku-Kamiennej. Jestem osobą kreatywną i lubiącą poznawać nowych ludzi. Od dziecka zawsze lubiłam sport oraz służby mundurowe, stąd też moja decyzja o wyborze właśnie tego kierunku. Wojsko czy policja, zawsze było spełnieniem moich marzeń, czułam że ten zawód jest właśnie dla mnie. Chciałam stać na straży bezpieczeństwa i bronić dobrego imienia kraju.

                Aktualnie jestem w trakcie sesji. Każdy z nas przed egzaminami czuł wielki strach i pojawiały najczarniejsze myśli co w przypadku jeśli nie zdam. Jednak po pierwszym egzaminie okazało się, że przysłowiowy strach ma tylko wielkie oczy i sumiennie uczęszczając na zajęcia praktycznie każdy ma gwarancje zdania egzaminów, ponieważ doskonała kadra dydaktyczna mająca z nami zajęcia przekazuje nam wszystkie niezbędne informacje w bardzo ciekawy i interesujący sposób. Wszyscy wykładowcy posiadają ogrom wiedzy, większość z nich z tego co mi wiadomo jest praktykami pracującymi we wszelakich służbach i właśnie tą najbardziej potrzebną, wiedzę praktyczną, usiłują nam przekazać, abyśmy w przyszłości idąc do pracy nie znali samych regułek na pamięć, ale wiedzieli również jak należy się zachować w danej sytuacji. Jeżeli zdarzy się, że ktoś będzie miał gorszy dzień i nie uda mu się zaliczyć danego egzaminu nie oznacza dla niego przecież końca świata, ponieważ zawsze może powiększyć swoją wiedzę i podejść do egzaminu ponownie. Wykładowcy są bardzo pozytywnie do nas nastawienie, ponieważ za każdym razem motywują nas do działania.

                Według mnie Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych jest na bardzo wysokim poziomie wśród uczelni niepublicznych, jest przyjazna dla młodych ludzi i w razie jakichkolwiek niewiedzy służy pomocną dłonią. Ogólnie rzecz biorąc studia to ciekawy etap w życiu każdego człowieka, więc śmiało mogę powiedzieć że również i dla mnie. Jeżeli są osoby, które nie są pewne jaki kierunek wybrać to poleciła bym im właśnie bezpieczeństwo wewnętrzne ponieważ są to bardzo ciekawe zajęcia oraz bardzo przydatne w przyszłym zawodzie".

                Otóż to nasi wykładowcy to głównie praktycy, dlatego są najlepsi. Praca w służbach mundurowych, działania przestępcze, planowanie i wiele innych rzeczy nie jest im obce, znają to wszystko na wylot.

                Trzeba też przyznać, że tak jak mówi Martyna, studia są jednym z lepszych etapów w życiu człowieka. Oferta dydaktyczna to nie jedyna forma w jakiej studenci mogą się kształcić, chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że właśnie tylko to oferują studia, nie przejmując się w większym wymiarze studentem. Jednak nie nasza uczelnia, Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych oferują naszym żakom rozmaity zakres działań poza wykładami. Koła naukowe, projekty badawcze, ćwiczenia praktyczne to zaledwie cząstka tego co oferujemy.

                W ramach tych działań studenci poznają obiekty związane z danym kierunkiem od środka, przybliżają się do ich struktur, a nie tylko znają je z opowiadań. Liczne wyjścia sprawiają, że studenci jeszcze bardziej chcą pracować w danej jednostce i od razu decydują się na próbę przestąpienia do nich. Studia zaoczne to idealne rozwiązanie dla takich osób, które już w okresie nauki chcą spróbować swoich sił w szeregach służb mundurowych.

                Ponadto udzielanie się w życiu uczelni, kół naukowych oraz samorządu studenckiego uczy naszych studentów wielu przydatnych umiejętności docenianych w pracy oraz przydatnych w życiu codziennym. To właśnie na studiach człowiek uczy się samodzielności, samodzielnego myślenia, pracowitości, skutecznego zarządzania czasem, komunikatywności, umiejętności radzenia sobie z konfliktami, lojalności, współpracy z innymi oraz wielu innych umiejętności.

                Uczelnia bardzo ceni sobie oraz docenia takie osoby, połączenie wysokich postępów w nauce i zaangażowanie w organizacje życia studenckiego to idealny przyszły pracownik posiadający ogromne zasoby wiedzy i bardzo duże doświadczenie wyniesione właśnie z prac wykonywanych w organizacjach studenckich na uczelni. O tym najlepiej opowie nowa działaczka samorządu studenckiego, zastępca pełnomocnika ds. prawnych studentów Natalia Pabiś- studentka I roku bezpieczeństwa wewnętrznego. Z tego względu ją również poprosiliśmy o krótką wypowiedź:

"Nazywam się Natalia, mam 19 lat i mieszkam w Skarżysku-Kamiennej. Jestem studentką pierwszego roku na Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Uczęszczam na studia dzienne na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, gdzie jestem starostką grupy. Jestem osobą z mnóstwem energii i zapału do życia. Nie lubię się nudzić dlatego też często aktywnie uczestniczę w życiu społecznym. Chętnie angażuję się w wiele działań związanym z życiem grupy. Moje zaangażowanie widać na całej uczelni, ponieważ chętnie uczestniczę w wyjazdach promocyjnych uczelni, została to również docenione przez samorząd studencki, ponieważ zostałam zastępcą pełnomocnika ds. prawnych studentów. Jestem osobą upartą w swoich działaniach i nieustannie dążącą do postawionych sobie celów. Zawsze staram się jak najlepiej wykonywać powierzone mi zadania. Moje zainteresowania są wszechstronne ale głównie wiążą się z naukami szeroko rozumianymi jako bezpieczeństwo a w szczególności bezpieczeństwo publiczne ze względu, że wiążę swoją przyszłość z pracą w organach służb państwowych. W wolnym czasie lubię grać w tenisa i uprawiać wiele sportów a także aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim z rówieśnikami.

             Aktualnie jestem w trakcie pisania egzaminów, które na pozór wydawały się być bardzo ciężkie. Pamiętam, że do pierwszego kolokwium bardzo się stresowałam lecz chyba nie samego egzaminu a tej nieświadomości jak może on wyglądać. Był to dla mnie pierwszy takiego typu sprawdzian wiedzy. Już mam za sobą pięć takich egzaminów i śmiało mogę powiedzieć, że z pełnym zaangażowaniem na zajęciach i wykładach a także sumiennością można bez problemu zdać daną partię materiału. Poza tym wykładowcy są bardzo wyrozumiali, zachęcając nas do poprawy danego egzaminu, jeżeli nam się nie powiedzie.

            Moim zdaniem uczelnia, do której chodzę jest bardzo wykwalifikowaną uczelnią, w której pracują sami specjaliści w swojej dziedzinie. Zajęcia z nimi są bardzo ciekawe i interesujące, za każdym razem wywołujące pewne refleksje nad danym tematem wykładu. Uczelnia jest bardzo przyjazna dla studentów, dająca możliwości rozwoju i pogłębiania swojej wiedzy. Jest bardzo dobrze zorganizowana i otwarta na studentów, a także wszelakie innowacje, które pochodzą również między innymi od studentów za pośrednictwem samorządu studenckiego. Zachęcam wszystkich młodych ludzi do studiowania właśnie na tej uczelni ze względu na wysoki poziom kształcenia oraz ciepłe i gościnne środowisko. Uczelnia ta posiada szeroki wachlarz kierunków studiów, na który z pewnością każdy coś dla siebie znajdzie. Jeśli interesują cię organy bądź instytucje państwowe mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa to kierunek, na którym studiuję na pewno cię nie rozczaruje. Osobiście w przyszłości mam zamiar kontynuować edukację również na tej uczelni na studiach magisterskich".

            Bardzo się cieszymy mając tak ambitnych i działających studentów, takie osoby od razu zostają zauważone i nagradzane za swoją ciężką pracę oraz wzorowe postępy w nauce. Każdy student ma szansę osiągnąć szczyt na naszej uczelni, formuła jest prosta, musi tylko chcieć to zrobić. Jeżeli widzimy, że dana osoba chce osiągnąć coś więcej uczelnia pomoże mu się wybić i odnieść niewyobrażalny sukces. Wyjazdy zagraniczne, liczne konferencje na szeroką skale, współpraca z wieloma zewnętrznymi instytucjami to wszystko i jeszcze więcej czeka na was na naszej uczelni. Wystarczy przyjść, zapisać się i samemu się przekonać jak bardzo nasza uczelnia inwestuje w to co najlepsze- w was. Jeżeli chcesz dołączyć do elity i należeć do grona kilkudziesięciu tysięcy absolwentów serdecznie zapraszamy, nauka strzelania, rozmowy z więźniami, uczestnictwo w rozprawach sądowych to wszystko czeka właśnie na ciebie w Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Wywiad Kamila Rębosza

ze studentkami I roku Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Natalią Pabiś i Martyną Rutkowską