Międzynarodowe święto zakochanych przypada na 14 lutego. Święto wywodzące się ze średniowiecza często wiązane ze zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego polegającym na poszukiwania wybranki serca poprzez losowanie jej imienia z urny, współcześnie kojarzone z wysyłaniem miłosnych listów i obdarowywaniem się drobnymi upominkami. Do Polski święto to przybyło w latach 90. XX wieku i praktykowane jest do dziś.

Zdj Walentynki

Walentynki to święto wszystkich zakochanych, jak i również święto osób nieśmiałych i obawiających się wyznać swoje uczucia. Współcześnie ciężko określić uczucie nazywane miłością a szczególnie dobrze umiejscowić kto może a kto nie powinien obchodzić walentynek. Istnieje wiele rodzajów tego uczucia lecz pośród nich wyróżniamy trzy najpopularniejsze: miłość partnerską, przyjacielską a także miłość rodzicielską.

Najczęściej Walentynki to święto cieszące się szczególną popularnością wśród młodych par, którzy prezentami chcą odzwierciedlić swoje wewnętrzne uczucie i dać świadectwo swojej bezgranicznej miłości. Jest to zwykły dzień, w którym jednak tkwi coś magicznego.

O ile miłość partnerska to głównie drobiazgi materialne to miłość przyjacielska charakteryzuje się skromnym upominkiem jedynie świadczącym o pamięci o drugiej osobie. Często także tylko na wręczeniu podarunku będącym tylko symbolem tego dnia. Są to zazwyczaj liściki miłosne bądź karteczki.

W tym szczególnym dniu największą pamięcią o miłości wykazują się rodzice. Ich miłość jest uczuciem wiecznym i bezgranicznym a ich troska o nas jest bezinteresowna i stanowi wizerunek prawdziwej miłości. Tego dnia nasi rodzice zaskakują nasz szczególnie obdarowując nas najpiękniejszym prezentem pocałunkiem w policzek bądź bardziej materialnym, o którym od dawna marzyliśmy. Nasi rodzice obsypują nas nie tylko upominkami cieszącymi oko ale i  pieszczące nasze podniebienie gotując nasz ulubiony obiad.

Największym wyrazem naszej miłości jest sama pamięć. A Walentynki są najlepszą okazją do tego by powiedzieć komuś „Kocham Cię”. Pamiętajmy o tym, że zawsze jest odpowiedni moment na okazanie naszych odczuć względem drugiego człowieka i nie ograniczajmy się tylko do Walentynek.

Natalia Pabiś

Studentka Bezpieczeństwa Wewnętrznego