Zespół Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zajął pierwsze miejsce na Trzecich Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach Ukrainy. 

rat 4

Wśród zwycięskiej drużyny jest wykładowca z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach – Mariusz Andrzejczak. Poniżej wywiad z naszym mistrzem.

Na początku rozmowy chciałbym wam serdecznie pogratulować zwycięstwa.

Dziękuję

Kto tworzył waszą zwycięską załogę?

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe podczas III Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw Ukrainy reprezentowali Tomasz Turcza, Tomasz Scelina oraz Mariusz Andrzejczak. Wszyscy są doświadczonymi ratownikami medycznymi z wieloletnim stażem zawodowym.

rat 1

Kiedy i dokładnie gdzie odbyły się zawody?

Zawody odbywały się w dniach 21-25 luty w Krzemieńcu (obwód tarnopolski).

 

Jak długo trwały przygotowania do tegorocznej edycji zawodów?

Przygotowania do tej edycji zawodów były bardzo mocno okrojone ze względu na dużą ilość innych obowiązków. Bazowaliśmy w głównej mierze na naszym doświadczeniu w startach w poprzednich latach zarówno w Polsce jak i za granicą.

 

Ile ekip i z jakich krajów brało udział w rywalizacji?

W zawodach brały udział 32 zespoły. Najwięcej zespołów siła rzeczy przyjechało z różnych obwodów Ukrainy. W klasyfikacji międzynarodowej oceniano zespoły z Litwy, Polski oraz Izraela

 

Jak wyglądał przebieg zawodów ?

Zawody pod kątem organizacyjnym przebiegały bardzo sprawnie. Pierwszego dnia uczestnicy pisali testy. Jeden dla członków zespołu, drugi zaś dla kierownika zespołu. Pytania dla zespołów z zagranicy były przygotowane w języku angielskim. Tego samego dnia realizowaliśmy jeszcze jedno zadanie nocne polegające na udzieleniu szybkiej pomocy młodemu mężczyźnie z objawami udaru mózgu. Drugiego dnia podczas zadań dziennych udzielaliśmy pomocy 2,5 miesięcznemu dziecku, które uległo oparzeniu woda, samobójcy, który skoczył z 5 piętra oraz osobie przygniecionej przez drzewo. Ostatniego dnia we współpracy z zespołami z Ukrainy działaliśmy wspólnie podczas wypadku masowego, gdzie cysterna spadła z nasypu i uderzyła w grupę ludzi.

rat 2

Który raz w historii startujecie czy też startujesz w zawodach tego typu ?

W tym składzie startujemy po raz szósty. Osobiście przestałem już liczyć liczbę swoich startów, ale sadzę, że będzie ich około 15.

 

Wiem, że przygotowujesz studentów naszej uczelni do zawodów tego typu. Jak przebiega praca z naszymi studentami?

W czerwcu ubiegłego roku grupa studentów ratownictwa zapytała mnie, czy zechcę zostać opiekunem zespołu podczas X Ogólnopolskich Zawodów Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Osobiście uważam, że najgorszą rzeczą, jaka mogłaby spotkać tych ambitnych ludzi to nie spełnienie ich prośby. Tym sposobem od stycznia 2018 ruszyły przygotowania do tych zawodów. Wyższą Szkołę Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych będą reprezentować Mateusz Mrożek, Paweł Kończak i Jakub Marcićkiewicz. Wszyscy są studentami trzeciego roku ratownictwa. Na przygotowania poświęcamy ok 15 godzin miesięcznie. Pracujemy według wstępnie przygotowanego harmonogramu, który w naszej ocenie porusza kluczowe dla zawodników kwestie.

 rat 3

Czy możesz zdradzić naszym czytelnikom jakiś przepis na sukces w tego typu przedsięwzięciu?

Jeśli taki przepis jest to z pewnością wielu chciałoby go poznać. Całkiem poważnie to uważam, że trzeba lubić to co się robi. Staram się łączyć swoje doświadczenie zawodowe z nauczaniem na uczelni. Uważam, że jest to bardo ważne aby przekazywaną wiedzę podpierać informacjami wynikającymi z doświadczenie zawodowego . Wtedy jest się autentycznym wykładowcą. Druga stroną medalu jest to, że lubię dzielić się swoimi refleksjami zawodowymi podczas prowadzenia zajęć ze studentami. Dzięki temu mogą konfrontować literaturę z życiem codziennym.

 

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów.

Dziękuję

 

Rozmawiał Tomasz Górski