Sukces kierunku zarządzanie i coaching – wymarzony zawód oraz rozwój osobisty na Wydziale Nauk Społecznych w WSEPiNM. Żyjemy teraz w genialnych czasach, bo jak nigdy ludzie zdali sobie sprawę, że aby ulepszyć świat, trzeba najpierw ulepszyć samego siebie. 

zic1

To jest dla nas ogromna szansa, bo wyłącznie od naszej pracy nad sobą zależy to, jak będzie wyglądać nasza przyszłość, a poprzez cierpliwość, wytrwałość i ciężką pracę nad sobą możemy stać się skutecznym liderem, zarządzać, a nie rządzić, motywować innych do działania i osiągać własne cele - dr Magdalena Rycerz-Fiuk wykładowca akademicki, trener rozwoju osobistego

Otwarcie kierunku Zarządzanie i coaching okazało się dla Uczelni ogromnym sukcesem. Zgodnie z oczekiwaniami na studia I-ego stopnia zapisali się nie tylko maturzyści, dla których studia kojarzą się nie tylko z nauką, ale również z rozwojem osobistym oraz kształtowaniem ich osobowości podczas studiów, ale również dojrzali pracownicy firm, będący na dobrej drodze do awansu zawodowego, oraz tacy, którzy mimo iż zajmują stanowiska kierownicze lub menadżerskie, chcą skutecznie nauczyć się w praktyczny sposób zarządzać zasobami ludzkimi oraz zarządzać personelem poprzez coaching.

Idealnie byłoby gdyby każdy z nas zdawał sobie sprawę z tego kim jest, dokąd zmierza, co robi, jakie ma cele. Niestety nie każdy ma świadomość samego siebie, swoich możliwości, potrzeb, emocji czy ograniczeń. Samoświadomości siebie tu i teraz można jednak się nauczyć na drodze własnego rozwoju osobistego.

ZiC to praktyczny kierunek nastawiony na rozwój zawodowy oraz osobisty. Przedmioty z zakresu zarządzania, ekonomii czy marketingu pozwalają zdobyć specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności niezbędne w codziennej pracy każdego menedżera. Przedmioty skupione wokół coachingu rozwijają z kolei szereg kompetencji miękkich, społecznych i emocjonalnych, które we współczesnym zarządzaniu są najbardziej pożądanymi i cenionymi przez pracodawców.

Agnieszka Kendra, III r. ZiC - Menadżer ds. Fizjoterapii

zic2

Wśród kluczowych umiejętności 21 wieku znajduje się właśnie zdolność przewodzenia, tworzenia wizji rozwoju i pobudzania ludzi do działania. Skuteczny lider to z pewnością osoba troszcząca się o swój rozwój osobisty, nieustannie doskonaląca umiejętności personalne (samoświadomość, czyli rozumienie siebie, zarządzanie stresem i twórcze rozwiązywanie problemów oraz powiększanie własnej wiedzy), a także umiejętności interpersonalne (komunikacja, zdolność do odnajdywania się w relacjach międzyludzkich).

Nasza Uczelnia od lat stawia na studenta jako człowieka, jego osobowość i jego potencjał. Studia o profilu praktycznym, to szansa na zdobycie nie tylko wiedzy, ale i umiejętności i kompetencji, a na kierunku Zarządzanie i coaching, kompetencji miękkich, jakże poszukiwanych wśród pracodawców.

 

Bardzo wartościowe studia. Bogata wiedza i doświadczenie wykładowców pozwala widzieć pewne sprawy zawodowe z różnych perspektyw, teoretycznej i praktycznej. Osoby studiujące pochodzą z różnych środowisk zawodowych, co również pozwala na wymianę doświadczeń i uzyskiwanie dodatkowej wiedzy, dzięki której funkcjonujemy lepiej nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym.

Beata Domino III r. ZiC - Specjalista ds. Rekrutacji

 

Na rynku brakuje liderów grup oraz menadżerów, dlatego z jednej strony oferta studiów jest skierowana do osób, które interesują się nowym pojęciem coachingu, widzą w sobie potencjał i chcieliby się rozwijać na studiach, na których dominuje praktyka. Drugą grupą osób, które chcielibyśmy zachęcić do studiowania, są ludzie, którzy już pracują, ale chcieliby bardziej świadomie kształtować swoją karierę zawodową, osiągnąć awans, zacząć zarządzać personelem, a nie rządzić, stając się menadżerem grupy.

Kierunek Zarządzanie i coaching to świadomy wybór. Ale również ogromne możliwości dla przyszłych studentów i absolwentów tegoż kierunku.

Wykłady, ale przede wszystkim zajęcia praktyczne prowadzone są przez specjalistów zarządzania, trenerów biznesu, pracowników znanych korporacji oraz właścicieli własnych przedsiębiorstw oraz firm szkoleniowych, coachów Izby Coachingu, czyli organizacji reprezentującej interesy środowiska coachingowego w Polsce.

Dużo się teraz mówi o rozwoju osobistym, czasem aż za dużo, natomiast u nas nabiera jakby nowego znaczenia...może dlatego że spotkało się w jednym miejscu tyle nietuzinkowych ludzi, co spowodowało że sami zaczęliśmy się zmieniać. Nie wiadomo kiedy dla nas samych 3 lata różnych zajęć, autoprezentacji, ćwiczeń które zmuszały nas do otwartości, uzewnętrzniania się, otwierały po kolei jakieś klapki w głowie... wielu z nas zmieniło swoje życie, pracę, ludzi wokół siebie. To na pewno jest pokłosie tego, że staliśmy się bardziej świadomi, odważni, mądrzejsi, tak po prostu życiowo, na pewno bardziej pewni siebie... Każdy z nas ma w swojej głowie takie swoje prywatne małe sukcesy, które są ważne dla niego, i cokolwiek nam się nie przydarzyło, było rezultatem tego, co przeżyliśmy na studiach. Nigdy bym sobie nie wybaczyła gdybym tu nie trafiła...

Sylwia Zdanowska III r. ZiC - Partner ds. Rekrutacji, Żabka Polska; Nakatomi- Właściciel

 

Człowiek świadomy ma motywację, ma chęć do życia, ma swoje priorytetowe cele w kierunku których podąża. Jeśli jest świadomy swojego „ja” tu i teraz, wówczas może nazwać siebie szczęśliwym, zadowolonym i przede wszystkim spełnionym człowiekiem. Praca nad samym sobą może okazać się żmudna, gdyż wymaga zaangażowania i energii.

W obrębie kierunku są dwie specjalności: Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz Coaching menadżerski.

zic3

Wybór specjalności Zarządzanie Zasobami Ludzkimi daje studentom możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej na temat zarządzania personelem oraz umiejętności praktyczne konieczne do sprawnego zarządzania kapitałem ludzkim. Student nauczy się organizować pracę zespołową, kierować zespołami oraz komunikować się i negocjować. Student będzie potrafił rozwiązywać konflikty, stosował różne techniki motywacji, wywierał wpływ, wprowadzał zmiany, zasady budowania i funkcjonowania zespołów. Absolwent tej specjalności będzie pracował w oparciu o rozwój kapitału ludzkiego przekazując najwyższe standardy moralne i etyczne oraz będzie w pełni świadomy odpowiedzialności zawodowej. Będzie on również posiadał podstawową wiedzę umożliwiającą mu założenie i prowadzenie działalności gospodarczej. Po ukończeniu studiów będzie miał wykształconą potrzebę samokształcenia.

Wybór specjalności Coaching menadżerski to możliwość posiadania wiedzy teoretycznej i ukształtowania umiejętności praktycznych w zakresie coachingu. Dzięki rozwiniętym umiejętnościom komunikacyjnym, wytrenowanemu zmysłowi obserwacji, umiejętności budowania zaufania i doskonałych relacji oraz sztuki słuchania, absolwent będzie potrafił wdrożyć proces coachingowy w firmie, prowadząc coaching indywidualny lub zespołowy, prowadzić szkolenia i wdrażać programy motywacyjne w organizacji. Będzie przygotowany do realizacji procesu coachingowego w instytucjach publicznych, niepublicznych oraz biznesowych, Będzie potrafił dopasować narzędzia i metody pracy do potrzeb i osobowości klienta lub jako menadżer, własnego pracownika, pomagając mu w osiąganiu zamierzonych celów, braniu odpowiedzialności za swój rozwój, pobudzaniu świadomości oraz rozwoju zawodowego i osobistego.

Te studia to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Dzięki nim moje spojrzenie na wiele spraw bardzo się zmieniło, zobaczyłam, że mogę je oglądać z wielu perspektyw. Studiowanie na tym kierunku to sama przyjemność. Nie jest to nudne siedzenie w ławkach, ale nowoczesne nauczanie poprzez prowadzenie warsztatów. Gorąco polecam.

Judyta Drepejkowska - Menadżer

Absolwenci kierunku będą przygotowani do pracy na następujących stanowiskach: analityk pracy, doradca personalny, doradca zawodowy, konsultant do spraw kariery, lider, konsultant do spraw kadr, specjalista do spraw zarządzania talentami, specjalista do spraw szkoleń i rozwoju kadr, pracownik do spraw socjalnych, menadżer.

Absolwenci specjalności będą przygotowani do podjęcia pracy:

  • jako specjaliści zawodowo wspierający ludzi w ich karierze zawodowej i rozwoju osobistym,
  • jako specjaliści do rozwijania kapitału ludzkiego w organizacji, pracując zarówno w dziale HR, jak i na stanowisku menadżera,
  • jako coach i mentor, zarówno w organizacji, jak i prowadząc własną działalność

Patrząc na trzy lata studiów na kierunku Zarządzanie i Coaching mogę powiedzieć z przekonaniem, iż były to najlepsze lata mojej nauki. Kierunek który miał mi pokazać podstawy zarządzania ukazał mi dużo więcej. Stałem się osobą bardziej pewną siebie, nauczyłem się uważnie słuchać i szanować zdanie innych ludzi. To przecież typowe cechy menadżera. Zajęcia okazały się być bardzo interesujące, gdyż nie były to zajęcia o samej suchej treści, wręcz przeciwnie! Ćwiczenia i zabawy wymuszały na uczestniku ogromną mobilizację i zaangażowanie w prace całej grupy. Zajęcia tj. trening interpersonalny oraz autoprezentacja i wystąpienia publiczne przyczyniły się do pokonania nieraz drzemiącego w człowieku wstydu czy strachu. Pozwoliły uwierzyć w siebie i własne możliwości. Udowodniły że nieraz odmienne zdanie czy poglądy mogą być akceptowalne przez innych pomimo ich odmiennego zdania. Te wszystkie zalety są niezmiernie ważne nie tylko w pracy zawodowej ale również w życiu prywatnym. Absolwent po tym kierunku wychodzi jako osoba pewna siebie, wiedząca czego chce, umiejąca słuchać, a nie oceniać, szukająca rozwiązania problemu, a nie winnych w danej kwestii. Pracuję na stanowisku kierowniczym, a na studiach nauczyłem się zarządzać, a nie rządzić. Efekty zauważam w mojej codziennej pracy komunikując się z podwładnymi.

Z pełną odpowiedzialnością poleciłbym ten kierunek wszystkim znajomym. Tym młodszym jak również i tym starszym. Zarówno osobom, które zamierzają związać przyszłość z zarządzaniem czy coachingiem, jak również osobom, które po szkole średniej nie mają jeszcze sprecyzowanej ścieżki edukacji na przyszłość. Jestem przekonany, że każdy wyniesie ze studiów bardzo dużo co pozwoli ukierunkować swoje życie oraz bardzo ułatwi choćby znalezienie wymarzonej pracy.

Marcin Adamczyk III r. ZiC - Naczelnik Poczta Polska S.A.

 

Samorealizacja zwana również samourzeczywistnieniem to proces dążenia do zaspokojenia swoich potrzeb, możliwości, potencjału i talentów. Każdy człowiek rozumie tą idee poprzez swój pryzmat widzenia świata. Nasz rozwój osobisty polega na odkrywaniu tego, co nas spełnia i daje nam poczucie radości w życiu, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.