Już po raz 12. grupa zapaleńców rajdów górskich zorganizowała jeden z czołowych maratonów górskich w Polsce – „Twardziela Świętokrzyskiego”. Współorganizatorami imprezy są Studium WFiS Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych wraz z zaangażowanymi studentami Uczelni, Klub Turystyki Pieszej PTTK „Przygoda” oraz SCKiS w Strawczynie, przy znacznej pomocy gmin Bieliny i Zagnańsk.

twardziel

W 100 km rajdzie na trasie Gołoszyce – Strawczynek (czerwony, główny szlak po Górach Świętokrzyskich) na listach startowych znalazło się 168 osób, w tym 43 kobiety. Tym razem goście, którzy objęli imprezę patronatem honorowym lub wystąpili w roli sponsorów, zaproszeni zostali na otwarcie maratonu, gdyż zakończenie miało czysto sportowy charakter. Na otwarcie przybył dyrektor Jacek Kowalczyk ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, wójt Szczepan Skorupski z Zagnańska i sponsorujący imprezę prezes Stanisław Rupniewski z Przedsiębiorstwa Techniczno-Handlowego SUPON Kielce.

Warto podkreślić skalę trudności tej imprezy. Przewyższenie na trasie wynosi ok. 2500 m. Pierwsza część rajdu przebiega w nocy, przez najtrudniejszy odcinek, błotnisty i wymagający technicznie, w Paśmie Jeleniowskim. A potem jeszcze 75 km przez Św. Krzyż, Łysicę itd…aż do Strawczynka.
Organizatorzy także mają bardzo trudne zadanie, gdyż trasa przebiega w terenie często mało dostępnym. Do tego na dystansie ponad 100 km. Jednak dzięki doświadczonym członkom Komitetu Organizacyjnego, studentom WSEPiNM, którzy obsługują punkty kontrolne, pomocy gmin, przez które prowadzi szlak rajdu, wszystko udaje się znakomicie.

Pomysłodawcą i motorem napędowym imprezy jest Ryszard Łopian, zaś Komandorem Rajdu – „góral z zamiłowania”, Andrzej Żeleźnikow.

Łącznie „Twardzielami Świętokrzyskimi” zostało 118 osób w tym 31 kobiet. W tym 83 – letni! Maciej Ignatowski, senior maratonu. Mieliśmy na imprezie przedstawicieli prawie wszystkich województw.


Dziękujemy wszystkim organizatorom rajdu, którzy poświęcili kawałek „długiego weekendu”. Zapraszamy za rok,bo to już kultowa impreza i warto w niej uczestniczyc i walczyć!