Dzięki działaniu wspierającym rolników przez Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Społecznych w Kielcach  we współpracy z Kancelarią prawną dr Katarzyny Kita - Wałęka stworzony został wzór umowy o pomocy przy zbiorach płodów  rolniczych.

rolinicy1

W związku z koniecznością niesienia pilnej pomocy prawnej dla rolników w dniu 6 czerwca 2018 roku dr Katarzyna Kita-Wałęka uczestniczyła w szkoleniu dla rolników, które odbyło się w Centrum Kultury w Stopnicy. Podczas spotkania wyjaśniła niektóre zapisy warunków umowy o pomocy przy zbiorach oraz postanowienia kodeksu cywilnego dotyczące umów o dzieło oraz form i terminów rozwiazywania umów cywilno-prawnych. Przygotowana przez Panią mecenas umowa o pomocy przy zbiorach została przetłumaczona na język ukraiński i będzie pomagać w zrozumieniu treści umowy zawartej pomiędzy rolnikiem a pomocnikiem z Ukrainy.

Od 18 maja 2018 roku obowiązuje  ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw, na podstawie której rolnicy będą mogli zatrudniać w oparciu o umowy o pomocy przy zbiorach. Umowa o pomocy przy zbiorach będzie stosowana do czynności obejmujących: zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich; usuwanie zbędnych części roślin; klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży; wykonywanie innych czynności związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.
W spotkaniu szkoleniowym uczestniczyli przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, Placówki Terenowej KRUS w Busku Zdroju oraz WSE,P i NM w Kielcach. Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem rolników, bo zadawano wiele pytań i uzyskano wiele wyjaśnień prawnych a uczestniczyło w nim ponad 50 rolników.