olim Pol sw wspZapraszamy laureatów, finalistów i uczestników zawodów centralnych minionych edycji Olimpiady do udziału w imprezach jubileuszowych. Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym osiągnie w tym roku szkolnym szacowny wiek sześćdziesięciu lat. Jej początki sięgają 1959 roku, kiedy to redakcja "Dookoła Świata", ilustrowanego tygodnika dla młodzieży, przeprowadziła Ogólnopolską Olimpiadę Szkolnych Lig Quizowych. 

Od 1991 roku Olimpiadę organizuje Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (do 2015 roku jako Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych). Natomiast Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach dołączyła do grona współorganizatorów Olimpiady w 2007 roku, przyjmując odpowiedzialność za jej przebieg w województwie świętokrzyskim (nadzoruje zawody szkolne i organizuje etap okręgowy). W ciągu tych sześćdziesięciu lat w olimpijskich zmaganiach wzięło udział tysiące młodych ludzi; wielu z nich to dziś znani dziennikarze, profesorowie, politycy, dyrektorzy banków, przedsiębiorcy, urzędnicy itp., obecni różnych sferach życia publicznego. Swój ślad zostawili również uczestnicy Olimpiady z regionu świętokrzyskiego; w ciągu ostatnich dziesięciu lat siedemnastu uczniów z dziewięciu szkół ponadgimnazjalnych uzyskało status laureata lub finalisty, otwierając sobie drogę do studiów na wielu kierunkach społecznych, humanistycznych, ekonomicznych i prawniczych, w najlepszych szkołach wyższych.

W roku jubileuszu, tak jak w poprzednich latach, odbędzie się kolejna edycja Olimpiady; tym razem temat zmienny będzie brzmieć: „Polska i jej sąsiedzi. Polityka – Gospodarka – Społeczeństwo – Kultura”. Już teraz zachęcamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu do wzięcia w niej udziału. Komitet Główny chce jednak nadać sześćdziesiątej Olimpiadzie charakter szczególnie uroczysty. Oprócz rywalizacji młodzieży według znanej od lat formuły, w dniach 6-7 kwietnia 2019 roku odbędzie się zjazd laureatów, finalistów i uczestników zawodów centralnych, do udziału
w którym Organizator zaprasza olimpijczyków minionych edycji. Oczekiwanymi gośćmi zjazdu będą również nauczyciele, którzy sprawowali opiekę nad uczniami i byli współautorami ich sukcesów. Spotkanie stworzy okazję do integracji środowiska, wspomnień i wymiany poglądów na temat współczesnych wizji Polski, Europy i Świata. Będzie też czas na zabawę w przyjaznym gronie ludzi tworzących wielką Rodzinę Olimpijczyków. Zaplanowano między innymi seminarium z udziałem najbardziej znanych w życiu publicznym laureatów Olimpiady, Wieczór wspomnień – o roli Olimpiady w życiu prywatnym i zawodowym uczestników, wspólny lunch i uroczystą kolację, występ artystyczny, uroczyste wręczenie nagród laureatom 60. Olimpiady oraz spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Miejsce zjazdu: Instytut Europeistyki, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 3.

Informacje na temat 60. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym oraz obchodów jubileuszu publikowane są na stronie www.owpsw.edu.pl; zachęcamy również do kontaktu
z Komitetem Okręgowym Olimpiady w Kielcach (mgr Włodzimierz Chłopek – sekretarz KO, tel. 41 366 93 73; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

/wlo-do/