-->

Pierwszy semestr nowego roku akademickiego 2019/2020 już prawie za nami. Na Uczelnianych korytarzach można zaobserwować ogromne tłumy studentów czekających na egzaminy, ponieważ koniec semestru oznacza zbliżająca się wielkimi krokami sesje egzaminacyjną, która podobno budzi wielki strach wśród wszystkich żaków.

bezp wewn

Wśród licznych tłumów biegnących z Sali do Sali wykładowej na kolejny egzamin można dostrzec bardzo dużą grupę studentów bezpieczeństwa wewnętrznego. Nic w tym dziwnego z faktu, że kierunek z roku na rok jest coraz bardziej popularny i naukę na nim w obecnym roku akademickim zaczęło ponad 100 nowych żaków.

            Właściwie nie ma się co dziwić, że tyle młodych ludzi chce dołączyć w szeregi służb mundurowych, ponieważ w ostatnim czasie możemy obserwować dużą poprawę warunków pracy chociażby w samej policji, ponadto służby mundurowe zawsze cieszyły się dużym szacunkiem wśród obywateli, a pracy w nich potrafi przynieść wiele przyjemności.

            Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej studentom Naszej Alma Mater tego kierunku i przeprowadzić z nimi krótkie wywiady, oto efekty:

 

Wywiad ze studentką III roku bezpieczeństwa wewnętrznego

Beata StolarczykNazywam się Beata Stolarczyk i jestem studentką trzeciego roku bezpieczeństwa wewnętrznego, studiuje w trybie stacjonarnym. Wybrałam ten kierunek, ponieważ swoja przyszłość wiąże z pracą w policji, już będąc w liceum byłam na podobnym kierunku o profilu policyjno-prawnym.

Jak oceniasz wybrane przez Siebie studia?

Nigdy nie żałowałam dokonanego przeze mnie wyboru. Uczelnia jest wyposażona w dobrze przygotowane sale do prowadzenia zajęć i przystosowana do potrzeb wszystkich studentów nawet tych najbardziej wymagających. Wykładowcy mają bardzo obszerną wiedzę na temat prowadzonych przez siebie zajęć i świetnie potrafią ją przekazać innym, wszyscy wykładowcy mają również bardzo przyjazne i pomocne nastawienie do swoich studentów. Gdy jest taka potrzeba potrafią poświęcić swój czas i udzielić pomocy każdemu kto tego potrzebuje.

Obrona już w tym roku, jak idzie pisanie pracy?

Pracę licencjacką pisze na temat roli organów ścigania w poszukiwaniu osób zaginionych. Wybrałam ten temat ponieważ w ostatnim czasie bardzo dużo można było usłyszeć w mediach o zaginięciach osób stąd też moje zainteresowanie tym tematem. Mianowicie jak postępuje policja w takich okolicznościach, jakie są metody poszukiwania i tym podobne. Po obronie planuję kontynuować naukę na Naszej Uczelni na studiach magisterskich tego samego kierunku.

 

Wywiad ze studentką III roku bezpieczeństwa wewnętrznego

Natalia PabiśJestem Natalia i jestem studentką III roku na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Mam 22 lata i jestem ambitną, pełną energii studentką. Aktualnie kończę już studiować ten kierunek i nawet nie wiem kiedy to tak szybko zleciało. Pamiętam to jak dziś kiedy zapisywałam się na studia.  Wybrałam ten kierunek, ponieważ od dziecka interesowała mnie praca służb 

Co sądzisz o swoim kierunku studiów i Uczelni?

 Na studiach bardzo mi się podoba, poznałam wielu wspaniałych ludzi i nawiązałam wiele przyjaźni. Kierunek, który studiuje nie należy do najłatwiejszych i sesja niekiedy to ciężki orzech do zgryzienia ale dajemy sobie radę. Wykładowcy są bardzo wyrozumiali i pomocni, potrafią zaciekawić studentów przedmiotem, który wykładają, dzięki czemu zajęcia są bardzo interesujące i wzbudzające niekiedy refleksje.

Jakie idzie pisanie pracy licencjackiej?

Tak jak już wspomniałam kończę aktualnie rok i przygotowuję się do obrony. Piszę moją pracę licencjacką na temat zjawiska suicydologii, ponieważ zawsze interesowały mnie podejścia kryminalistyczne do tematu. Uważam, że z tym zjawiskiem spotykamy się coraz częściej i wprowadza mnie to w wielką zadumę, dlaczego tak jest i czym jest to spowodowane.

Jakie plany po studiach?

Po ukończeniu licencjatu zamierzam dalej kontynuować naukę na tej uczelni i również na tym kierunku. Myślę, że kolejne 2 lata wzbogacą moją wiedzę, którą w przyszłości będę mogła wykorzystać. Po studiach chciałabym pracować w policji.

 

Wywiad ze studentką I roku bezpieczeństwa wewnętrznego

Zdj Bezpieczeństwo WewnętrzneMam na imię Małgosia i jestem na pierwszym roku studiów zaocznych na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Na co dzień prowadzę własną działalność gospodarczą związaną z administracją oraz jestem mamą dwójki dzieci, czasem jest ciężko to wszystko pogodzić ale cel uświęca środki. Na ogół jestem osobą pozytywną i dla mnie szklanka zawsze jest do połowy pełna.

Czy podoba Ci się na wybranym kierunku studiów i jakie są Twoje pierwsze wrażenia?

Czy podoba mi się na wybranych studiach ? Hmm jakby mi się nie podobało raczej bym dała sobie spokój i nie traciłabym czasu na coś co dla mnie nie jest potrzebne. Kierunek łatwy nie jest ale to zależy od spojrzenia każdego indywidualnie na program i zakres nauki, wiadomo na studiach zaocznych musisz sam więcej poświecić czasu na naukę w domu, często nawet po nocach jak w moim przypadku. Cała uczelnia wydaje mi się po tych kilku miesiącach studiowania tutaj na profesjonalną i w pełni zaspokajającą potrzeby wszystkich studentów, jak na razie widzę same pozytywy. A co do wykładowców również nie mam zastrzeżeń, starają się na wysokim poziomie przekazać swoją wiedze aby z każdych wykładów każdy mógł wynieść jak najwięcej informacji, w szczególności pozdrawiam Pana mgr Macieja Klesyka z Nauki o Państwie i Prawie.

Jakie są Twoje plany po studiach i czy zamierzasz kontynuować naukę na studiach magisterskich ?

Na dzień dzisiejszy zamierzam po licencjacie kontynuować naukę na studiach magisterskich, mam nadzieje że w moim życiu nic się nie zmieni i nie będę musiała zrezygnować ze swoich planów. A co będzie się działo dalej po ukończeniu studiów to sama nie wiem jeszcze do końca, na razie skupiam się na teraźniejszości.

Jak mija Ci Twoja pierwsza sesja egzaminacyjna, czy dużo uczysz się do egzaminów, czy jest ona trudna czy raczej łatwiejsza niż myślałaś ?

Szczerze to nie wiem co Ci napisać po naszych pierwszych egzaminach, mniej więcej trochę przypominają sprawdziany w liceum aczkolwiek na tych trochę więcej się stresuje i wydaje mi się że na egzamin przychodzę przygotowana ,a w momencie kiedy siadam przed kartką wszystko wyparowuje mi z głowy. Egzaminy nie zaliczam do łatwych ani też do trudnych, zależy jak się na nie przygotowujesz. Cała nasza grupa ogólnie jest zgrana więc każdy próbuje pomóc każdemu jak może, coś podpowie coś zasugeruje. Przygotowujemy się też w grupach i to jest właśnie fajne bo większość osób nie myśli tylko o sobie, a o wzajemnej pomocy a to pomaga też na budowaniu fajnych wzajemnych relacji. Tak do końca jeszcze nie wszyscy się znamy bo trochę nas jest na roku ale to tylko kwestia czasu.

 

            Jak widać po tych kilku wypowiedziach Naszych kochanych studentów kierunek jest dosyć łatwy i przyjemny, a sesja egzaminacyjna nie jest taka straszna jak można by usłyszeć z krążących o niej opowieści, o ile poświęcimy trochę swojego czasu na odpowiednie przygotowanie się do egzaminów i zaliczeń. Cieszymy się również, że warunki panujące na Uczelni i kadra dydaktyczna sprzyja oczekiwaniom Naszych żaków, których  mamy nadzieje,  że grono znacznie się powiększy w kolejnych latach budując jeszcze lepszą opinie o Uczelni. W końcu Uczelnia uznawana za jedną z największych Niepublicznych Uczelni w Polsce musi trzymać dobry poziom i dostosowywać się do wszelkich zmian i warunków na rynku pracy. Jednak liczba obecnych studentów Uczelni oraz absolwentów nie kłamie i śmiało możemy stwierdzić, że od ponad 20 lat stoimy na wysokości zadania z roku na rok edukując coraz to większą ilość młodych ludzi, umożliwiając im łatwiejsze wejście w dorosłe życie i przekazując cenną wiedzę i doświadczenie, które jest jednym z kluczowych elementów w dzisiejszych czasach i mało co może je zastąpić. Jesteśmy dumni, że w każdym roku jesteśmy doceniani przez tak ogromną rzesze ludzi wybierających właśnie Naszą Uczelnie, której chcą zostać częścią. Nie ma chyba lepszego dowodu na to jak wysoki poziom panuje na Uczelni i jak dobrą opinią cieszymy się wśród młodych ludzi z całej Polski i nie tylko. Jeżeli też chciałbyś osiągnąć w życiu coś więcej i należeć do elitarnego grona to serdecznie zapraszamy Cie na wybrany kierunek studiów już w czerwcu podczas najbliższej rekrutacji na nowy rok akademicki 2020/2021.

Wywiady przeprowadził Kamil Rębosz