-->

Fragment wiadomości z Radia eM z dnia 6 lipca b.r.: "W czasie weekendu do szpitala na Czarnowie trafiło wielu nietrzeźwych. Podczas ich badania musiała wielokrotnie interweniować policja. (…)  Pijana kobieta, której udzielano pomocy medycznej zaatakowała jedną z pielęgniarek.”

Aby zwiększyć osobiste bezpieczeństwo naszych studentek i studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego postanowiliśmy przygotować praktyczny kurs uczący zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach powodowanych przez nietrzeźwych, odurzonych lub pobudzonych pacjentów.

Otrzymaliśmy na ten cel znaczną dotację z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i do współpracy zaprosiliśmy uczelnie z Czech, Irlandii, Litwy i Słowenii oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Pracowników Służby Zdrowia z siedzibą w Barcelonie.

Wspólnym wysiłkiem powstaje kompleksowy program nauczania postępowania z „trudnymi” pacjentami - pierwszy tak kompleksowy w Unii Europejskiej. Materiały szkoleniowe przygotowujemy w języku polskim, angielskim, litewskim, słoweńskim i włoskim. Projekt nosi tytuł „Safemedic”, a jego koordynatorem jest mgr Przemysław Szczepańczyk. 

Fragment tych materiałów szkoleniowych możecie wykorzystać, jako pierwsi, już dziś. Specjalnie dla naszych studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego przygotowaliśmy na platformie e-learningowej Uczelni krótki „Kurs samoobrony dla pracowników służby zdrowia”. Zawiera on m.in. 10 krótkich filmów na których pracownicy i studenci uczestniczącej w naszym projekcie Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Pradze prezentują sposoby i chwyty umożliwiające nawet osobie znacznie słabszej od napastnika poradzenie sobie z atakiem. Wszystkie filmy przedstawiają sytuacje, jakie mogą się zdarzyć w szpitalu czy podczas interwencji ratowników i mają na celu nauczenie jak poradzić sobie z agresywnym pacjentem, tak aby i on nie odniósł obrażeń.

 

Obejrzyjcie kurs pod adresem: https://e.wseip.edu.pl/course/view.php?id=772 .
 
W przyszłym roku, w ramach realizacji projektu, grupę studentów WSEPiNM zaprosimy do Pragi na praktyczny kurs samoobrony i obezwładniania agresywnych pacjentów.