Wydział Nauk Społecznych

AROAKADEMIA ROZWOJU OSOBOWOŚCI
Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych 
im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach

zaprasza na WARSZTATY realizowane przez
Akademię Rozwoju Osobowości
działającą w ramach Wydziału Nauk Społecznych

 

Akademia Rozwoju Osobowości jest odpowiedzią na duże zainteresowanie zarówno studentów naszej Uczelni, jak i słuchaczy spoza szkoły, warsztatami i wykładami o szerokiej tematyce komunikacji interpersonalnej i rozwoju osobowego.

image002

Jesteś kowalem własnego losu!

Weź pełną odpowiedzialność za swoje życie i za to Kim Jesteś i dokąd idziesz! To jest Twoje życie i Ty grasz w nim główną rolę. Zacznij traktować siebie w pełni świadomiimage004e, a wspólnie będzie nam łatwiej!

  • Poczucie własnej wartości
  • Autoprezentacja
  • Motywacja do działania
  • Budowanie tożsamości
  • Wyznaczanie celów
  • Zarządzanie swoim czasem
  • Komunikacja interpersonalna
  • Asertywność
  • Perswazja i wywieranie wpływu
  • Budowanie własnej marki

Cele!
Budowanie pozytywnego myślenia, zwiększenie motywacji, wzmacnianie wiary we własne możliwości, pozytywnej samooceny, przełamanie stereotypów, poznanie predyspozycji i mocnych stron.
Zapraszamy tych, którzy chcą szybciej i efektywniej osiągać swoje cele, rozwiązywać problemy i uruchomić energię zmiany!


dr Magdalena Rycerz-FiukSpotkania Akademii Rozowju Osobowości prowadzi dr Magdalena Rycerz-Fiuk pomysłodawca Akademii Rozwoju Osobowości i wykładowca WSEPiNM,Trener Rozwoju Osobistego.


sukces1

 

 

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Bloki tematyczne:

•    NASTAWIENIE, MYŚLENIE I POSTAWA MŁODEGO CZŁOWIEKA (studiuje po to, by osiągnąć w życiu sukces prywatny i zawodowy - czy to wystarczy?)
•    ZMIANA POKOLEŃ  (myślenie i wychowanie naszych rodziców, a życie i kariera dziś)
•    RÓŻNICE SPOŁECZEŃSTW (społeczeństwo kopieniacko- mysliwskie; społeczeństwo rolnicze; społeczeństwo przemysłowe, społeczeństwo informacyjne)
•    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA SPOŁECZNA (kim jestem, co chcę w życiu osiągnąć i jak chcę żyć?)
•    CZŁOWIEK JAKO NAJLEPSZA INWESTYCJA- KAPITAŁ LUDZKI (wykształcenie, szkolenia, kwalifikacje, kompetencje)
•    KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA JAKO NARZĘDZIE DO BUDOWANIA WŁASNEGO WIZERUNKU
•    ASERTYWNOŚĆ JAKO NARZĘDZIE DO UZYSKANIA SZACUNKU U INNYCH
•    PERSWAZJA I WYWIERANIE WPŁYWU NA DRODZE OSIĄGANIA WŁASNYCH CELÓW
•    AUTOPREZENTACJA CZYLI JAK ROBIĆ WRAŻENIE NA OTOCZENIE
•    PRACA JAKO PASJA A NIE OBOWIĄZEK
•    KWADRANT PRZEPŁYWU PIENIĘDZY- ROBERT KIYOSAKI(ETAT, SAMOZATRUDNIENIE, BIZNES, INWESTOWANIE)
•    MOŻLIWOŚCI ROZWOJU I INWESTOWANIA WE WŁASNĄ PRZYSZŁOŚĆ
•    Studia to rodzaj szwedzkiego stołu, niektórzy nie biorą nic, a potem mówią, że są głodni!
 
Świadome kształtowanie własnego wizerunku jest niezbędnym warunkiem wielu profesji. Nie tylko inteligencja akademicka, ale I inteligencja emocjonalna, określa zawodowe kompetencje w wielu dziedzinach.
To właśnie żywy człowiek I jego talenty społeczne są najbardziej ekspresyjnym narzędziem wywierania wpływu.

Relacja ze spotkania w dniu 19.11.2016 r. tutaj.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

studia I stopnia (licencjackie, 6-semestralne) – stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne); profil praktyczny

Decyzja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie nadania uprawnień do prowadzenia kierunku.

 

Specjalności:

  • dziennikarz prasy, radia, tv i internetu
  • public relations

Nowością w ofercie edukacyjnej kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna jest specjalność: public relations, (prowadzona jako jedyna w regionie świętokrzyskim), która przygotowuje specjalistów z zakresu funkcjonowania współczesnych organizacji rynkowych, publicznych i non profit.

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w pracy w redakcjach gazet i czasopism, ośrodkach radiowych i telewizyjnych, portalach internetowych. Ważnymi składnikami kształcenia są m.in.: wysoka sprawność językowa, umiejętność docierania do źródeł informacji, ich selekcji i oceny wiarygodności, posługiwania się różnymi formami wypowiedzi dziennikarskiej.

 

Praktyki

Studenci odbywają praktyki zawodowe służące przede wszystkim poznaniu warsztatu dziennikarza – w redakcjach radiowych, telewizyjnych, gazet i czasopism, ale także agencjach reklamowych, wydawnictwach, instytucjach publicznych.

 

Absolwent

Absolwent kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna specjalności dziennikarz prasy, radia i TV po ukończeniu trzyletnich studiów będzie przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w redakcjach prasy codziennej, periodykach oraz stacjach radiowych i ośrodkach telewizyjnych. Absolwenci, po ukończeniu specjalizacji, będą mogli również podejmować pracę jako rzecznicy prasowi, redaktorzy wydawnictw, specjaliści w zakresie public relations, reklamy i promocji.

Ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu absolwenci będą posiadać  umiejętność docierania do źródeł informacji, ich selekcji i oceny wiarygodności. Uzyskają umiejętności redagowania informacji, sprawozdań, pisania reportaży - także radiowych i telewizyjnych - felietonów, komentowania i prowadzenia wywiadów. Dzięki poznaniu specyfiki pracy redaktorskiej i wydawniczej będą przygotowani do współpracy z grafikami, fotoreporterami i obsługą techniczną rozgłośni radiowych i ośrodków telewizyjnych.

Absolwenci posiądą umiejętność rozumienia zjawisk i procesów współczesnego życia publicznego i będą zdolni do samodzielnej analizy otaczającej rzeczywistości społecznej. W związku z tym będą mogli uczestniczyć w dialogu społecznym na ważne i aktualne tematy, kształtować postawy sprzyjające przestrzeganiu demokratycznych reguł życia społecznego i politycznego.

Absolwent kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna zdobywa podczas studiów szeroką wiedzę teoretyczną na temat dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz zasad funkcjonowania mediów.

Tytuł zawodowy licencjata potwierdza zakończenie studiów I stopnia, wskazując na zdobycie wiedzy i umiejętności umożliwiających pracę na różnych stanowiskach w instytucjach medialnych, zarówno w wymiarze jednostkowym (redakcja) jak i większych struktur organizacyjnych. Absolwent zna i rozumie tendencje rozwojowe współczesnych mediów i ich rolę w różnych aspektach funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego. Absolwent  rozumie podstawowe procesy życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego, zarówno w skali lokalno-regionalnej jak i krajowo-międzynarodowej. Rozumie znaczenie mediów masowych w życiu i funkcjonowaniu współczesnego społeczeństwa. Absolwent potrafi wypełniać rolę dziennikarza jako profesji zaufania publicznego. Posiada wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych, a także rozwiązywanie trudnych problemów zawodowych.

Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu.

Otrzymanie dyplomu licencjata otworzy wszystkim absolwentom także możliwości dalszego kontynuowania nauki na studiach magisterskich. Program studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w WSEiP przygotowuje i umożliwia kontynuację studiowania na studiach II stopnia.

 

Specjalność: Public Relations

Wymagania wstępne: (co student powinien, znać, umieć, uzupełnić itp.)

Efekty kształcenia:

1. Wiedza:W wyniku przeprowadzonych zajęć student powinien być w stanie:

  • zdefiniować pojęcia związane z komunikowaniem wewnątrz organizacji (np. chwasty komunikacyjne, komunikowanie kryzysowe) oraz z otoczeniem organizacji.
  • Objaśnić  mechanizmy wpływu komunikowanie się z otoczeniem na wizerunek organizacji, a także komunikowania z pracownikami na stopień ich zaangażowania i efektywności w pracy.
  • Zidentyfikować błędy w prowadzeniu relacji z otoczeniem na podstawie prostych studiów przypadku.
  • Odróżniać różne rodzaje komunikowania z otoczeniem: PR, lobbing, CI, marketing, propagandę, agitację, reklamę.

2. Umiejętności:W wyniku przeprowadzonych wykładów student powinien umieć

  • Samodzielnie analizować proces komunikacji wewnątrz organizacji i na zewnątrz, interpretować materiały publikowane w mediach pod kątem ich wpływu na wizerunek organizacji.
  • Posiada umiejętności stworzenia prostych notatek prasowych, stosowania podstawowych narzędzi PR, budowania prostych strategii PR obejmujących działania w ramach zewnętrznego i wewnętrznego otoczenia organizacji.
  • Potrafi zareagować na sytuację kryzysową w sposób, który przynosi organizacji korzyść.

3.  Postawy/Kompetencje:W wyniku przeprowadzonych zajęć student nabędzie następujące kompetencje:

  • Potrafi pracować w grupie realizując zadania związane z tworzeniem strategii PR.
  • Potrafi kierować małym zespołem przygotowującym prostą strategię PR.
  • Umie uczestniczyć w przygotowaniu projektów dotyczących takich dziedzin PR jak: sponsoring, PR wewnętrzny, PR zewnętrzny, kontakty z mediami.
  • Rozróżniać etyczne i nieetyczne zachowania w ramach działań PR oraz dziedzin pokrewnych.

Treści kształcenia:

  1. Charakterystyka Public Relations, analiza kampanii PR.
  2. Porównanie PR i innych dziedziny komunikowania publicznego. Wskazanie punktów wspólnych i rozbieżności.
  3. Relacje z mediami i rola mediów w kształtowaniu wizerunku firmy oraz kontaktów z otoczeniem.

Spodziewane zatrudnienie: redakcje prasy codziennej i periodyków, stacje radiowe i ośrodki telewizyjne, rzecznik prasowy instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw.
 

Program studiów obejmuje m.in. przedmioty: 

rok I
filozofia – socjologia – ekonomia – historia Polski XX wieku – historia mediów – gatunki dziennikarskie – nauka o komunikowaniu – współczesne systemy polityczne – główne nurty w literaturze światowej i polskiej XX wieku – retoryka i erystyka – współczesne systemy polityczne – warsztat dziennikarski – kultura języka – bezpieczeństwo i higiena pracy

rok II
polski system medialny – prawo mediów – dziennikarskie źródła informacji – Polska w UE – systemy medialne na świecie – etyka dziennikarska – public relations – metody badań medioznawczych – media lokalne i środowiskowe – prawne i ekonomiczne aspekty zarządzania przedsiębiorstwem medialnym – ochrona własności intelektualnej – technologia informacyjna

rok III
warsztat rzecznika prasowego – radio internetowe – tv w Internecie – przedmioty specjalnościowe.

Efekty kształcenia 

Akademia Rozwoju Osobowości

Absolwent kierunku uzyskuje tytuł zawodowy licencjata i ma możliwość kontynuacji studiów II  stopnia (magisterskich) na kierunku ekonomia.

Pakiet korzyści dla absolwentów WSEPiNM podejmujących kształcenia na studiach podyplomowych:

  • ulga za kontynuację nauki w WSEPiNM - 25 % zniżki
  • ulga dla studentów WSEPiNM studiów II stopnia - 50 % zniżki

Informacje dla studentów

 

Praca dyplomowa

W związku z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypominamy o konieczności złożenia pracy dyplomowej przez stronę istudent w formie pliku PDF. Instrukcja przesyłania elektronicznej pracy dyplomowej |doc.

Forma pracy dyplomowej |doc

Strona tytułowa pracy dyplomowej |doc

Oświadczenie dot. praw autorskich |doc

Podstawowe zasady przeprowadzania egzaminu dyplomowego na studiach I stopnia| doc

Pytania do egzaminu dyplomowego |doc

 

Procedura antyplagiatowa

Zarządzenie Rektora w sprawie wprowadzenia procedury antyplagiatowej |doc
Regulamin procedury antyplagiatowej |doc

Europeistyka

studia I stopnia (licencjackie, 6-semestralne) – stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne)

Specjalności:

  • administracja w Unii Europejskiej
  • międzynarodowa integracja gospodarcza i polityczna
  • systemy bezpieczeństwa wewnętrznego

Nowością w ofercie edukacyjnej kierunku europeistyka jest specjalność systemy bezpieczeństwa wewnętrznego, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich organizacji administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz zarządzania w sytuacjach kryzysowych.

Sylwetka absolwenta

Założeniem studiów jest, aby absolwent kierunku Europeistyka zdobył szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat problematyki europejskiej w zakresie ekonomii, polityki i zasad funkcjonowania instytucji europejskich. Aby to zrealizować, oprócz przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych duży nacisk położono na dobrą znajomość przynajmniej dwóch języków obcych (język angielski obowiązujący) oraz minimum jeden z dodatkowo wybranych (niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski), a także informatyki. Cel kształcenia na tym kierunku wynika z założenia, że Europeistyka jest dziedziną nauki o charakterze interdyscyplinarnym.

Spodziewane zatrudnienie: w administracji samorządowej terytorialnych, organizacjach pozarządowych, jako specjalistów znających specyfikę funkcjonowania Unii Europejskiej, funduszy strukturalnych. Jest to istotne z punktu widzenia wielu podmiotów, które w przyszłości będą ubiegać się o wsparcie finansowe z funduszów UE.

Założeniem programu jest, aby absolwent posiadał:

  • zdolność systemowego i kompleksowego podejścia do problematyki europejskiej,
  • umiejętność biegłego posługiwania się językami obcymi, metodami i technikami w nawiązywaniu stosunków i współpracy z instytucjami europejskimi,
  • znajomość organizacji instytucji światowych, systemu powiązań między nimi, a w szczególności zasad integracji państw Unii Europejskiej.

Program studiów obejmuje m.in. przedmioty:

filozofia, języki obce, informatyka, socjologia, podstawy wiedzy o państwie i prawie, ekonomia, międzynarodowe stosunki polityczne i gospodarcze, historia społeczna Europy, geografia polityczna i gospodarcza Europy, systemy polityczne państw europejskich , prawa socjalne i ochrona praw człowieka w Radzie Europy i Unii Europejskiej, instytucje i procesy decyzyjne w Unii Europejskiej, regionalizm i federalizm w Europie, procesy integracyjne w Europie, prawo europejskie, europejskie prawo gospodarcze, polityki wspólnotowe, prawo międzynarodowe publiczne, integracja Polski z Unią Europejską, prawo dyplomatyczne i konsularne,  polityka regionalna Unii Europejskiej, bezpieczeństwo europejskie, polityka handlowa Unii Europejskiej, programy i fundusze Unii Europejskiej, modele administracji publicznej w Europie ,usytuowanie, znaczenie i rola Europy w stosunkach międzynarodowych, usytuowanie, znaczenie i rola Polski w Europie, samorząd terytorialny wybranych krajów Unii Europejskiej, system zabezpieczeń społecznych krajów Unii Europejskiej, jednolity rynek europejski, europejska służba cywilna, zarządzanie funduszami Unii Europejskiej.

 

Informacje dla studentów

Forma pracy dyplomowej |doc

Oświadczenie dot. praw autorskich |doc

Podstawowe zasady przeprowadzania egzaminu dyplomowego na studiach I stopnia | doc

Pytania do egzaminu dyplomowego |doc

Politologia


studia I stopnia (licencjackie, 6-semestralne) – stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne)

Specjalności:


Sylwetka absolwenta

Kierunek politologia adresowany jest do osób zainteresowanych pracą w administracji samorządowej, państwowej, a także w instytucjach lub organizacjach pozarządowych, zajmujących się działalnością publiczną. Studia na politologii dają również doskonałe przygotowanie dla osób zainteresowanych przyszła karierą polityczną. Program studiów obejmuje przedmioty, które pozwalają lepiej zrozumieć i poznać mechanizmy funkcjonowania państwa, jego otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego w ujęciu przyczynowo-skutkowym na tle toczących się procesów historycznych. Program studiów politologicznych w WSEiA oparty jest na założeniach programowych dla tych studiów określonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, co umożliwi ewentualną ich kontynuację także na innych uczelniach.
Absolwenci uzyskują tytuł zawodowy licencjata i będą mogli podjąć pracę w administracji samorządowej, państwowej, a także w instytucjach i organizacjach pozarządowych, zajmujących się działalnością publiczną.

 

Program studiów obejmuje m.in. przedmioty:

informatyka, statystyka, logika, język obcy, filozofia, socjologia ogólna, psychologia społeczna,  geografia polityczno-gospodarcza, ekonomia, historia powszechna XX w., historia Polski XX w., prawo międzynarodowe publiczne, historia doktryn politycznych, współczesna myśl społeczno-polityczna, wstęp do nauki o państwie, prawie i polityce, teoria polityki, system polityczny Rzeczypospolitej Polskiej, międzynarodowe stosunki polityczne, międzynarodowe stosunki gospodarcze, międzynarodowe stosunki kulturalne, współczesne systemy polityczne, polityka gospodarcza i społeczna, prawo wspólnotowe i integracja europejska, zarządzanie i komunikowanie społeczne, metodologia badań politologicznych,  przedmioty specjalnościowe (w zależności od wybranej specjalności)

 

Informacje dla studentów

Forma pracy dyplomowej |doc

Oświadczenie dot. praw autorskich |doc

Podstawowe zasady przeprowadzania egzaminu dyplomowego na studiach I stopnia |doc

Pytania do egzaminu dyplomowego | doc