Za sprawą najpierw Komisji Europejskiej a potem partii rządzącej modne stało się dodawanie znaku plusa tam, gdzie – przynajmniej z założenia – dzieje się coś wykraczającego ponad standard. Skorzystamy z tego znaku, aby opowiedzieć o niektórych ponadstandardowych cechach kierunku Pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

MCSM kopia

Standard – to doskonała kadra i nauczanie na poziomie od lat dobrze ocenianym przez państwowe instytucje kontrolujące. Ponad standard wybiega piękne, futurystycznie wręcz wyposażone Centrum Symulacji Medycznej, czyli szpital, w którym rolę pacjentów pełnią fantomy – roboty naśladujące wiele funkcji człowieka.

Zupełnie poza standardami, w dobrym znaczeniu tych słów, plasują się specjalne kursy przygotowane przez uczelnię na użytek przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy. Pisaliśmy już o uruchomieniu na platformie e-learningowej „Navoica”, urządzonej decyzją Ministerstwa Nauki i Edukacji, kursu „Angielski pierwszego kontaktu z pacjentem”. Dzięki niemu studenci WSEPiNM mogą uczyć się w pełni praktycznego języka, który pozwoli im skomunikować się z angielskojęzycznym pacjentem w różnych sprawach – od rejestracji poprzez wywiad na temat choroby, po rozmaite badania. Kurs podoba się lektorom i studentom, którzy doceniają m.in. dużą liczbę materiałów audio w wykonaniu angielskich i amerykańskich native speakers. Pozwala to nabrać wprawy w rozumieniu, co angielskojęzyczny pacjent ma nam do powiedzenia. Kurs ma także wersję otwartą, dostępną nieodpłatnie dla wszystkich chętnych. Jego popularność świadczy o tym, jak bardzo polskim pracownikom ochrony zdrowia był potrzebny: w krótkim czasie zapisało się nań prawie 800 osób z całej Polski, uczelniane świadectwa ukończenia kursu wydano już prawie 200 z nich. Chętnych do nauki co dzień przybywa. Wielu kieruje do autorów zapytania o uczelnię, co świadczy, że są zainteresowani nauką nie tylko angielskiego w WSEPiNM.

Nowością wprowadzaną od przyszłego roku akademickiego będzie opcjonalny kurs postępowania z pacjentami agresywnymi i pobudzonymi. Pracownicy ochrony zdrowia są niestety często narażeni na agresywne działania osób, którym niosą pomoc – wciąż słyszymy informacje na ten temat. Do SOR trafiają pacjenci pijani, pod wpływem środków odurzających, czy też po prostu nie całkiem świadomi i zdezorientowani. W trosce o swoich studentów – przyszłych pracowników SOR czy Pogotowia Ratunkowego uczelnia przygotowała projekt „Safemedic – osobiste bezpieczeństwo personelu medycznego w trudnych sytuacjach zawodowych”. Do projektu zaproszono uczelnie z Czech, Irlandii, Litwy i Słowenii oraz światową organizację szkolenia kadr medycznych INHWE, z siedzibą w Barcelonie. Powstały w wyniku projektu kurs obejmuje cały kompleks zagadnień – od antropologii, psychologii i prawa poprzez sztukę negocjacji, po praktyczne ćwiczenia z unikania fizycznego ataku i obezwładniania agresywnego pacjenta w sposób nie czyniący mu krzywdy. Praca nad kursem (w językach: polskim, angielskim, czeskim, litewskim, słoweńskim i włoskim) dobiega już końca. Na serwerach uczelni znalazły się gigabajty materiałów: wykłady i prezentacje oraz krótkie filmy przedstawiające sposób postępowania w niebezpiecznych sytuacjach, przygotowane przez kadrę i studentów uczelni medycznej w Pradze. Przyszli instruktorzy przeszli specjalistyczne szkolenie w Słowenii. Uczelnia ma nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli zrealizować praktyczne szkolenie dla sporej grupy studentów w Pradze.

Program nauczania na kierunku Pielęgniarstwo jest taki sam na wszystkich uczelniach w kraju. Te i inne „plusy” służą temu, aby studia na tym kierunku na WSEPiNM nabrały unikatowego charakteru.