Programy kształcenia dla kierunku finanse i rachunkowość koncentrują się na procesach, zjawiskach i zdarzeniach ekonomicznych przede wszystkim z zakresu finansów i rachunkowości charakterystycznych dla gospodarki rynkowej ujmowanych w mikroskali. Kierunek stwarza możliwość poznania podstaw stosowanych metod w zakresie pozyskiwania informacji, analizowania, oceniania i wnioskowania o efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw. W ramach działalności dydaktycznej zwraca się uwagę na kształtowanie kompetencji, wartości, postaw, umiejętności i zdolności niezbędnych w działalności gospodarczej ukierunkowanej na sprawność, efektywność ekonomiczną i skuteczność rynkową.

Podstawowe obszary wiedzy dla studentów studiów I stopnia – to przedmioty kształcenia ogólnego (m.in. filozofia, socjologia, Polska w UE), przedmioty podstawowe (to m.in.: mikro i makroekonomia, finanse, rachunkowość, prawo, zarządzanie, metody ilościowe (matematyka, statystyka, ekonometria), etyka biznesu, na bazie których następuje kształtowanie wiedzy i umiejętności kierunkowych (finanse publiczne, finanse przedsiębiorstw, rynki finansowe, bankowość, analiza finansowa, matematyka finansowa, rachunkowość finansowa, ubezpieczenia, rachunkowość zarządcza, controlling strategiczny i operacyjny). Po ukończeniu czwartego semestru studiów student jest dobrze przygotowany do pogłębiania wiedzy i umiejętności w ramach fakultatywnych przedmiotów specjalnościowych z grupy C.