W zacnym gronie stypendystów znalazło się 15 studentów z naszej uczelni między innymi Tomliak Artem,  Hevchuk Liudmyla, Perepelytysia Anastasiia, Komarhorodska Kateryna, Osypova Karyna, Zavhorodna Tetiana, Naumenko Olena, Riabchuk Alina, Viuk Tetiana, Vium Davyd, Dudnyk Olha, Karol Hanna, Kryzhanivska Alla,  Parovyi Vladyslav i Stetsiuk Olga. 

studenci z Ukrainy

Władze Kielc już po raz piąty wręczyły stypendia studentom pochodzącym z ukraińskiej Winnicy. W pierwszej edycji wsparcie ze strony samorządu otrzymały trzy osoby. W następnych latach było to kolejno 23, 60, 120, a w obecnym roku akademickim 155 studentów.

"Przyznajemy stypendia studentom studiów stacjonarnych z Kielc, którzy pochodzą z Winnicy. Co miesiąc te osoby otrzymują 500 zł" - poinformowała kierownik referatu pomocy stypendialnej w kieleckim ratuszu, Liliana Mróz. Dodała, że kwota wsparcia we wszystkich edycjach była taka sama, jednak "w przyszłości, jeśli studentów będzie bardzo dużo, to być może wysokość stypendium się zmniejszy".

Wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut mówił, że stypendia są ważnym elementem współpracy stolicy województwa świętokrzyskiego z Winnicą. "Ważne są więzi i znajomość drugiej strony na poziomie zwyczajnego obywatela. Wtedy buduje się autentyczna przyjaźń oparta na znajomości, a nie tylko na kontaktach prezydenta. To są bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, nie tylko we współpracę polsko-ukraińską, ale też w wymiarze europejskim" - podkreślił.

Studenci z Winnicy podkreślali w rozmowie z dziennikarzami, że stypendium jest dla nich wielkim wsparciem, zwłaszcza w związku z trudną sytuacją materialną ich rodzin na Ukrainie.

Miasto partnerskie Kielc - Winnica - jest stolicą obwodu winnickiego na wschodnim Podolu. Zamieszkuje je około 370 tys. mieszkańców. Partnerstwo pomiędzy regionami kieleckim i winnickim zawiązane zostało jeszcze w 1958 r. Pierwsza umowa dotycząca współpracy miast Kielce i Winnica podpisana została w 1974 r.

Na przestrzeni ostatnich lat samorząd Kielc wspierał m. in. inicjatywę otwarcia w Winnicy polskiego konsulatu i pomagał w opracowywaniu strategii rozwoju miasta. Organizowane są wymiany młodzieży, a dla winniczan polskiego pochodzenia - Letnia Szkoła Kultury, Historii i Języka Polskiego.

Kamil Rębosz

Wiceprzewodniczący URSS