Dnia 7 grudnia 2017 roku w murach naszej uczelni odbyło się spotkanie z Konsulem USA w ramach programu Camp Counselors & Work Experience USA (CCUSA) czyli studenckich wakacji w Stanach Zjednoczonych, które jak sama nazwa wskazuje łączą pracę z podróżowaniem. Nasi studenci z wielką chęcią przybyli na spotkanie z konsulem, ponieważ na sali znalazło się ponad 50 chętnych osób do skorzystania z oferty.

konsul

Co to jest CCUSA?

Jest to międzynarodowa organizacja, która od 1986 roku zajmuje się programami wymiany kulturowej. Siedziba główna CCUSA mieści się w Kalifornii. CCUSA Poland współpracuje z CCUSA Inc  już od 21 lat. W tym czasie aż ponad 21 000 studentów polskich uczelni skorzystało z tej oferty.

Konsul Kent Muller przedstawił nam i opowiedział na czym polega Camp Counselors USA.
To praca na obozach letnich, która jest wymagająca, jednak równie bardzo satysfakcjonująca.
Do Camp Counselors USA wchodzą takie programy jak np. Support Stoff – jest to idealna opcja dla studenta, który chce spędzić wakacje w USA za mniej niż normalna cena biletu. Pracując jako obsługa techniczna campu, można wykonywać takie prace jak przygotowywanie i serwowanie posiłków, sprzątanie lub prace porządkowe/ogrodowe. Wymagany do tego programu jest status studenta i komunikatywność w języku angielski.
Kolejnym programem przedstawionym studentom był Camp Causeler czyli opieka nad grupą dzieci, uczestniczenie w życiu campu i praca 24h na dobę. Tak w jednym zdaniu można określić obowiązki jakie spotkają tam chętnych żaków. Wymagania jakie są tu oczekiwane to biegłe posługiwanie się językiem angielskim, ponadto dodatkowe umiejętności takie jak praca w grupie, podejmowanie decyzji itp. są bardzo pożądane.
Dla studentów, którzy chcieliby spędzić wakacje letnie w nowym i ekscytującym miejscu takim jak park rozrywki, park narodowy, sieć hoteli, restauracji i resortów, program Work Experience USA jest idealną opcją. Ten program to wspaniały sposób na rozwijanie umiejętności językowych i zdobywanie międzynarodowego doświadczenia. Każdy uczestnik wyjeżdża do USA z konkretną ofertą pracy.

Następnym punktem spotkania było przedstawienie kroków jakie trzeba podjąć aby wyjechać na wakacje do USA. Są to:

1. Aplikacja online – wypełniając aplikację trzeba wybrać program, który nas interesuje.
Kontakt z reprezentantem CCUSA – na tym etapie jesteśmy pod jego opieką.
2. Rozmowa kwalifikacyjna – jest to swobodna konwersacja na temat uczestnika: studia, zainteresowania, podróże, doświadczenie w pracy, plany na przyszłość itp. Oraz komplet dokumentów jakie musimy dostarczyć. Jest to
- dowód wpłaty opłaty aplikacyjnej;
- podpisany Program Ageement;
- status studenta z oficjalnymi datami letniej przerwy w zajęciach dydaktycznych;
- Interview Checklist (omawiany na rozmowie);
- 2 referencje – program Camp Canselars USA (2 Suppory Staff, 3 Counselar).
3. Nagranie video o sobie – dlaczego właśnie Ty jesteś tym „jednym z najlepszych” uczestników.
4. Akceptacja do programu w ciągu 2 tygodni.
5. Szukanie uczestników pracy lub uczestnik czeka na Targi Pracodawcy bądź Targi Skypowe.
6. Opłata akceptacyjna – płatna w ciągu 15 dni.
7. Rozmowa o wizę – w Konsulacie w Krakowie lub Ambasadzie w Warszawie. 
8. Health History Form oraz zaświadczenie o niekaralności – do 2 tygodni po rozmowie.
9. Obowiązkowe szkolenie przedwyjazdowe.
10. Zakup biletu lotniczego.

Spełniając te wszystkie wymogi możemy bez problemu już szykować się na lot wakacyjny do USA.  Razem z CCUSA  zachęcamy do korzystania z programów wymiany kulturowej dla studentów.

Paulina Stępień

Sekretarz URSS