W dniach 19-22 kwietnia 2018 roku odbyła się XXIV Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w Krynicy-Zdroju. Jest to cykliczne, coroczne wydarzenie zrzeszające samorządy studenckie z całej Polski, które po raz kolejny skupiło liderów środowiska studenckiego z całej Polski. Ma ono na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy samorządami studenckimi oraz dyskusje na tematy związane ze szkolnictwem wyższym.

Krynica

W piątek po oficjalnym otwarciu Zjazdu braliśmy udział w panelu „Współpraca nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym”, był on prowadzony w formie dyskusji. Poświęcony był on problematyce współpracy nauki z gospodarką. Swoje opinie i przemyślenia wygłaszali na ten temat prezesi zarządów m.in. Prezes Lubelskiego Towarzystwa Naukowego prof. dr hab. inż. Andrzej Wac-Włodarczyk czy też Prezes zarządu Fundacji Polska Innowacyjna Sławomir Olejnik. Podczas dyskusji poruszono wiele problemów m.in.: „Jak znaleźć rozwiązania wspierające kreowanie innowacji?”, „Jak ma wyglądać przepływ wiedzy pomiędzy nauką a biznesem?”, „Jak powinno wyglądać wdrażanie nowych rozwiązań i komercjalizacji odkryć naukowych?”

Kolejnym punktem piątkowych szkoleń była prelekcja prowadzona przez Pawła Adamca – koordynatora Zespołu Ekspertów PKA ds. studenckich, który przedstawił wszystkim zgromadzonym rolę studentów w pracach Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Sobota minęła bardzo szybko, ponieważ w tym dniu przygotowany był dla nas pełen wachlarz szkoleń, a po wszystkich panelach dyskusyjnych znalazł się czas na integracje z innymi samorządami studenckimi. Szkolenia zapoznały nas z ogromnymi możliwościami współpracy i komunikacji w samorządzie studenckim.

Następnie odbyła się dyskusja pt. „Konstytucja dla Nauki - rewolucja w szkolnictwie wyższym” prowadzona przez wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotra Mullera. Jasno i zrozumiale omawiał zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym, co czeka polskie uczelnie oraz odpowiadał na nurtujące studentów pytania dotyczące tej ustawy.

W godzinach popołudniowych każdy miał do wyboru kilka szkoleń, które wydały się według jego upodobań najbardziej interesujące, m.in. panel dotyczący social sellingu a także jak budować pozycje lidera zespołu w 10 krokach.

Wieczorem odbył się bankiet, na którym Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Tomasz Tokarski bardzo serdecznie przywitał wszystkich gości, podziękował za przybycie a przede wszystkim swoje słowa kierował w stronę gości specjalnych. Zapewniał, że Konferencja i szkolenia są prowadzone przez najlepszych specjalistów, którzy przekazują swoją wiedzę w najlepszy sposób. Na koniec życzył udanej zabawy tanecznej.

Ten wyjazd zapamiętamy na długo, ponieważ jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani do działań na rzecz studentów naszej Alma Mater.

 

Paulina Stępień