konkurs krasomowczyWizerunek stanowi dobro osobiste i podlega ochronie. Posłużenie się nim bez zgody osoby może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. O przypadkach naruszeń tego dobra dowiadujemy się najczęściej wówczas, gdy dotyczą osób znanych, których popularność wykorzystywana jest np. w celach promocyjnych. Jednak powszechność Internetu, popularność serwisów społecznościowych i kreowanie wciąż nowych formy komunikowania się powodują łatwy dostęp do olbrzymich zbiorów zdjęć, a przez to ryzyko niewłaściwego wykorzystania wizerunku może dotyczyć praktycznie każdego. 

image002

Warto więc wiedzieć jak go chronić – zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym – oraz znać przepisy, które tę ochronę ustanawiają.

Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie krasomówczym organizowanym przez Wydział Prawa WSEPiNM, dot. ochrony wizerunku w przestrzeni publicznej.
Zadaniem uczestników będzie występowanie w imieniu jednej ze stron sporu w sprawie cywilnej o naruszenie dobra, jakim jest wizerunek osoby (zarzut umieszczenia na koszulce typu t-shirt i publicznego prezentowania wizerunku osoby – bez jej wyraźnej zgody). Reprezentując „pozywającego”, którego bardzo niekorzystna fotografia posłużyła do „ozdobienia” koszulki, trzeba będzie udowodnić, że naruszono jego prawo do ochrony wizerunku; występując w imieniu „pozwanego” należy dowieść, że takie wykorzystanie wizerunku nie doprowadziło do naruszenia jego dóbr osobistych. O tym, która z mów zostanie przedstawiona przez uczestnika konkursu zadecyduje losowanie Jury.      

         Konkurs odbędzie się 23 listopada 2018 r. o godz. 10.00 w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, przy ul. Jagiellońskiej 109A. Zgłoszenia należy przesłać do dnia 9 listopada 2018 r. (szczegółowe informacje – w Regulaminie). Dla zwycięzców organizatorzy i sponsorzy konkursu przygotowali cenne nagrody.                                                          

Kontakt ws. konkursu: mgr Włodzimierz Chłopek, tel. 41 366 93 73, 509 517 839, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regulamin Konkursu

Zgłoszenie udziału

Patron Konkursu i Główny Sponsor:

KOPIPOL logoOrganizacja zbiorowego zarządzania 

prawami autorskimi do utworów naukowych

www.kopipol.pl