dr Krzysztof Wątorek

Od lat Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach współpracuje z Winnickim Instytutem Kooperatywnym w Winnicy. Ta bliska znajomość pomiędzy nami z roku na rok przynosi coraz to bardziej obfite zbiory w postaci licznych wyjazdów i przeprowadzanych konferencji.

            Nawet już teraz z początkiem roku akademickiego nie zwalniamy tempa i już pierwsza wspólnie zorganizowana konferencja jest za nami, która odbyła się 6 listopada na której z naszej strony zostało wygłoszonych 6 referatów w tym również między innymi przez nasze studentki prawa Ewa Sojda oraz Anna Witkowska, które udzieliły nam również krótkich wywiadów o wyjeździe na Ukrainę.

            Podczas wyjazdu opiekę nad studentami sprawował prorektor dr Krzysztof Wątorek oraz prodziekan dr Wiktor Krasa. Takie wyjazdy i współpraca z zagranicznymi sąsiadami jest bardzo ciekawym doświadczeniem i świetnym sposobem na zaciśnięcie międzynarodowych więzi oraz do zapoznania się z innymi kulturami.

            

Nasza uczelnia w bardzo dużym stopniu stawia na wymiany studenckie w oparciu o program Erazmus+ oraz takiego typu konferencje, które poza wartościowym certyfikatem pozwalają również na zbliżenie się do obcego języka. Wiadomo nie od dziś, że znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest bardzo ceniona, a tylko nieliczni mają w sobie duże pokłady motywacji, aby to zrobić. Dlatego też serdecznie zachęcamy studentów do udziału w takich wyjazdach, które na pewno pozwolą się im rozwinąć. Jesteśmy przekonani, że nie pożałujecie wyjazdu, a o to dwa żywe przykłady, które mówią o tym, że się opłaca i jest to bardzo ciekawe doświadczenie:

 

Wywiad Anna Witkowska

1. Ukraina"Witam serdecznie, nazywam się Ania Witkowska i jestem studentką prawa tutejszej uczelni. Pracuję w Organach Państwowych związanych z moim kierunkiem nauki. Jestem sumienną, ambitną i asertywną osobą. Aby nie zatrzymać się w miejscu, cały czas się rozwijam i próbuję nowych doświadczeń. Znajduję czas również na marzenia oraz dążenie do ich realizacji. W tym roku zdecydowałam się na wzięcie udziału w konferencji międzynarodowej na Ukrainie. Moim tematem pracy była „Harmonizacja prawa stosunków z Unią Europejską”. Od samego początku ten temat mnie zaciekawił choćby z uwagi na ostatnie wydarzenia z Unią Europejską. Moja praca zawierała wzmiankę na temat zasady prawa europejskiego, traktatu amsterdamskiego oraz charakterystykę filarów. Wspominam w mojej pracy również o orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Muszę powiedzieć, iż władze instytutu w Winnicy wraz z studentami powitali nas bardzo przyjacielsko i serdecznie. Osoby, które poznałam na Ukrainie były bardzo przyjacielsko do nas nastawione. Nie żałuję, iż skorzystałam z okazji wyjazdu i jeśli będzie możliwość będę korzystać z dalszych konferencji, które pozwalają na poznanie nowych osób i zdobycie nowej wiedzy".

 

Wywiad Ewa Sojda

2. Ukraina

"Nazywam się Ewa Sojda, jestem studentką II-ego roku prawa oraz I-ego roku studiów magisterskich na kierunku ekonomia. Prywatnie pracuję jako doradca klienta w Santander Bank Polska. Tematem mojego wystąpienia była "Harmonizacja prawna stosunków z UE". Przedstawiłam w nim zarys najważniejszych regulacji prawnych, które wiążą w całość porządek prawny w UE. Wskazałam istotne moim zdaniem dyrektywy i ustawy, pokazując jak ważna jest harmonizacja prawa krajowego z prawem Unii Europejskiej. Konferencja z uwagi na ciekawą formułę stanowiła znakomite forum dyskusji i wymiany poglądów. Organizatorzy wyszli z założenia, iż specjalistyczne spotkanie okaże się bardziej efektywne niż rozległe tematycznie przekrojowe konferencje i przyczyni się do zacieśnienia współpracy naukowej tych dwóch ośrodków. Przyjazna atmosfera stworzona przez Gospodarzy – Winnicki Kooperatywny Instytut w Winnicy na Ukrainie oraz przedstawicieli Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach – stanowiła niewątpliwy walor obrad. Dziękuję Władzom Uczelni za możliwość wzięcia udziału w konferencji oraz Gospodarzom za niezwykle miłe i serdeczne przyjęcie. Uważam, że spotkanie było niezwykle udane. Dostarczyło cennych, nowych informacji i umożliwiło poznanie wielu wspaniałych osób, których miałam przyjemność spotkać".

 

Wywiad Kamila Rębosza z Anną Witkowską oraz Ewą Sojdą