eduroam_logoEduroam na świecie | Eduroam w Polsce | Forum Eduroamu

Celem projektu jest stworzenie infrastruktury pozwalającej na swobodne korzystanie z Internetu przez studentów oraz pracowników instytucji akademickich.

Usługa umożliwia dostęp do Internetu wszędzie tam, gdzie widoczna jest sieć bezprzewodowa o nazwie eduroam. Jest ona dostępna w większości wyższych uczelni publicznych, a także w niektórych jednostkach administracyjnych (urzędach, bibliotekach itp.).

W Kielcach eduroam dostępne jest  w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach oraz na  Politechnice Świętokrzyskiej.

Miejsca, w których można skorzystać z eduroam na WSEPiNM: Kielce, ul. Jagiellońska 109A - wszystkie kondygnacje budynku A.

Usługa wykorzystuje jako metodę uwierzytelniania standard 802.1x. W celu uzyskania dostępu do sieci należy skonfigurować wymagane parametry i podać:

 • nazwę użytkownika,
 • hasło

Nazwa użytkownika oraz hasło generowane jest przez:

 • dla studentów WSEPiNM: system euczelnia - euczelnia.wseip.edu.pl (to samo hasło i nazwa użytkownika)

 • dla pracowników WSEPiNM: generuje pracownik uczelni

Po weryfikacji wprowadzonych danych w domenie macierzystej użytkownikowi zostanie przyznany dostęp do sieci.

 

Odpowiedzialność użytkowników i bezpieczeństwo

Wszystkie połączenia wykonywane przez użytkowników systemu eduroam są monitorowane i zapisywane. Jakiekolwiek działania niezgodne z obowiązującym prawem (w tym próby naruszania systemów bezpieczeństwa czy też pobieranie nielegalnych treści) obciążają wyłącznie użytkownika, z którego konta nastąpiło dane połączenie. Logi systemu eduroam mogą stanowić podstawę do wszczęcia postępowania karnego wobec użytkownika przekraczającego prawo. Dlatego istotnym jest, aby nie udostępniać swojego loginu i hasła innym osobom oraz nie pobierać z sieci Internet w sposób nielegalny żadnych treści objętych prawami autorskimi/patentowymi/własności.

 

Procedury instalacji WiFi eduroam

Studenci: Microsoft Windows 10, Apple macOS OSx, Linux, Android

 1. Przejdź na stronę: https://cat.eduroam.org/?idp=909&profile=1522
 2. Kliknij  "Pobierz instalator eduroam"
 3. Uruchom pobrany program
 4. Podaj dane logowania: użytkownik - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. gdzie nr_albumu to twój numer albumu czyli np.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Hasło jest takie same jak do strony euczelnia.wseip.edu.pl.
  Uwaga! po zmianie hasła w euczelnia pojawi się monit "Poświadczenie ..." o niepoprawności hasła - należy w wyskakującym oknie wprowadzić prawidłowe hasło do euczelnia.wsiep.edu.pl.
 5. Na wszystkie pytania instalatora należy odpowiedzieć TAK. Po zakończeniu instalacji połączenie wifi z siecią Eduroam działa.

 

Wykładowcy: Microsoft Windows 10, Apple macOS OSx, Linux, Android

 

 1. Przejdź na stronę: https://cat.eduroam.org/?idp=909&profile=2300
 2. Kliknij  "Pobierz instalator eduroam"
 3. Uruchom pobrany program
 4. Podaj dane logowania: użytkownik - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. gdzie login to twoja nazwa użytkownika  w euczelnia.wseip.edu.pl czyli np.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Hasło jest takie same jak do strony euczelnia.wseip.edu.pl.
  Uwaga! po zmianie hasła w euczelnia pojawi się monit "Poświadczenie ..."  o niepoprawności hasła - należy w wyskakującym oknie wprowadzić prawidłowe hasło do euczelnia.wsiep.edu.pl.
 5. Na wszystkie pytania instalatora należy odpowiedzieć TAK. Po zakończeniu instalacji połączenie wifi z siecią Eduroam działa.

 


Starsze systemy operacyjne

Autentykacja do eduroam oparta jest o EAP/TKIP/PAP/TTLS. Technologię tą obsługują najpopularniejsze systemy operacyjne, w tym: Linux, Android, MAC OS, MS Windows (po doinstalowaniu oprogramowania secureW2).

Możliwe konfiguracje to: WPA/TKIP lub WPA2/AES

Najprostszym sposobem uzyskania dostępu do wifi eduroam jest pobranie konfiguratora połączenia ze strony cat.eduroam.org

Nazwa użytkownika dla studenta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nazwa użytkownika dla wykładowcy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Możliwa jest też ręczna konfiguracja:

Windows 7:

Niestety żaden Windows nie obsługuje TTLS dlatego należy posłużyć się nakładką na konfigurator wifi.

1. Pobierz i zainstaluj  securew2 , Krok ten możesz pominąć jeśli posiadasz oprogramowanie dodatkowe producenta karty sieciowej, które wspiera TTLS, np. laptopy Lenovo.

Instalacje programu securew2 jest "domyślne". Kolejne kroki instalatora zatwierdzamy przez "next", nic nie musimy zmieniać.

Uwaga: na uczelni jest możliwość podłączenia się do wewnętrznej sieci WiFi o nazwie: wseipSPOT. Sieć wseipSPOT zapewnia dostęp do wszystkich witryn w domenie wseip.edu.pl w tym i do tej strony. Tak więc bez dostępu do sieci można pobrać program securew2.

2. Wchodzimy w Panel sterowania->Sieć Internet->Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi

3. Klikamy dodaj, następnie "Ręcznie utwórz profil sieciowy", uzupełnij pola w następujący sposób:

Nazwa sieci: eduroam

Typ zabezpieczeń: WPA2-Enterprise (dostępny też jest starszy typ zabezpieczeń WPA-Enterprise)

Typ szyfrowania: AES (dostępne też TKIP)

4. Następnie kliknij Dalej i "Zmień ustawienia połączenia"

5. Przejdź do zakładki Zabezpieczenia i przestaw wartość "Wybierz metodę uwirzytelnienia sieci" na: SecureW2: SecureW2 EAP-TTLS. Klikamy przycisk ustawienia i przechodzimy do konfiguracji programu securew2.

6. W konfiguracji securew2 klikamy właściwości i ustawiamy następujące parametry:

Zakładka połączenie: odznaczone (puste)  "Używaj innego identyfikatora zewnętrznego"

Zakładka Certyfikaty: Odznaczone "Weryfikuj certyfikat serwera"

Zakładka Uwierzytelnianie: Metoda uwierzytelniania: PAP

Zakładka Konto użytkownika:

Identyfikator: tu wpisz swoją nazwę użytkownika (dla studentów to samo co dla strony euczelnia.wseip.edu.pl , wykładowcy otrzymują nazwę użytkownika od pracownika uczelni lub generują je w portalu prowadzących)

Hasło: wpisz swoje hasło (dla studentów to samo co dla strony euczelnia.wseip.edu.pl, wykładowcy otrzymują hasło od pracownika uczelni lub generują je w portalu prowadzących)

Domena: dla studentów: student.wseip.edu.pl, dla pracownika uczelni: wykladowca.wseip.edu.pl

Pytaj o hałso: można odznaczyć - wtedy nie będziemy pytani o hasło przy każdym podłączaniu się do eduroam.

Zapisz zmiany poprzez kliknięcie OK.

7. Teraz można połączyć się z siecią bezprzewodową eduroam.

W przypadku Windows XP postępuj zgodnie z instrukcjami.

Android / Linux:

  1. Połącz z eduroam
  2. Metoda EAP: TTLS
  3. Etap 2 uwierzytelniania: PAP
  4. identyfikacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tu wprowadź swoją nazwę użytkownika do sieci wifi i naszą domenę (student.wseip.edu.pl lub wykladowca.wseip.edu.pl)
  5. identyfikacja anonimowa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  6. Hasło: **** (wprowadzamy hasło wygenerowane w euczelnia.wseip.edu.pl lub dla wykładowców w Dziale Nauczania WSEPiNM)

MAC OS X 10.7

  1. Podbierz plik konfiguracyjny dla systemów MAC: wseip.mobileconfig
  2. Kliknij dwa razy w pobrany plik konfiguracji, zainstaluj profi systemowy oraz podaj nazwę użytkownika w formacie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (lub @wykladowca.wseip.edu.pl) oraz hasło - dla studentów to samo co dla strony euczelnia.wseip.edu.pl, dla wykładowców generowane przez Dział Nauczania.